2.2 C
Śrem
czwartek, 27 stycznia, 2022
Strona główna Aktualności Książ Wlkp. Sroczewskie dęby mają już swoje imiona
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Sroczewskie dęby mają już swoje imiona

Rozstrzygnięto konkurs na nadanie nazw pomnikom przyrody – Dębom Sroczewskim. Okazałe drzewa w końcu doczekały się swoich imion! Jakie są zwycięskie nazwy?

Przypomnijmy, że zabawa w nadanie imion rozpoczęła się 1 czerwca i trwała do 13 sierpnia, do tego dnia bowiem można było przesyłać zgłoszenia. Aby wziąć udział w konkursie należało przesłać wypełniony formularz za pośrednictwem poczty elektronicznej lub wypełnić go w urzędzie miejskim w Książu Wlkp. Łącznie wpłynęło 9 propozycji, w tym jedna z nich nie spełniła regulaminowych wymogów.

18 sierpnia zebrała się powołana przez burmistrza Książa Wlkp. komisja oceniająca przesłane propozycje. W jej skład weszli radni rady miejskiej w Książu Wlkp. oraz pracownicy ksiąskiego magistratu.

Czytaj także: Wymyśl imiona dla dębów w Sroczewie

Decyzja była niemal jednogłośna. Wybór padł na takie imiona jak: Franek, Antek i Stefek. Zwycięskie nazwy zostały zaproponowane przez stowarzyszenie Uniwersytet Entuzjastów Świata. Zgodnie z uzasadnieniem zgłaszającego, nazwy odnoszą się do trzech kapłanów, których losy w różnym stopniu związane są z Gminą Książ Wlkp.

Franek, czyli ksiądz Franciszek Ksawery Huebner był duchownym, który dał się poznać jako społecznik bez reszty oddany sprawom Książa i żarliwy patriota. Jako wikary tutejszego kościoła podjął myśl zorganizowania czytelnictwa ludowego. Dzięki jego staraniom już w 1843 r. powstała w Książu biblioteka publiczna – prawdopodobnie pierwsza w Wielkopolsce, a na pewno w powiecie śremskim.

Antek to z kolei zdrobnienie imienia kolejnego duchownego z ksiąskiej gminy – Abp. Antoniego Baraniaka urodzonego 1 stycznia 1904 r. w Sebastianowie. Jego życiorys jest bardzo bogaty – począwszy od  1917 roku, kiedy wyjechał do Oświęcimia i rozpoczął naukę w salezjańskiej szkole średniej, aż po pośmiertne odznaczenie przez prezydenta Orderem Orła Białego. Ponadto w październiku 2017 r. pojawiła się informacja o rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego tego kapłana. Wato dodać, że Antoni Baraniak był dyrektorem sekretariatu kard. Stefana Wyszyńskiego, którego to imię – Stefek – otrzyma ostatni z trzech dębów. Kapłan Wyszyński był kapelanem w czasie Powstania Warszawskiego i pasterzem Kościoła katolickiego w okresie Polski Ludowej. Ze względu na liczne zasługi jego beatyfikacja ma odbyć się we wrześniu 2021 r. w Warszawie.

– Podczas wrześniowej sesji Rady Miejskiej w Książu Wlkp. zostanie podjęta stosowna uchwała dotycząca nadania nazw pomnikom przyrody. Zwycięzca konkursu otrzyma wówczas sadzonkę dużego dębu – informuje ksiąski magistrat, który stowarzyszeniu UEŚ oraz pozostałym uczestnikom zabawy serdecznie gratuluje i zachęca do wędrówki ścieżką edukacyjno-przyrodniczą „Dębowy Szlak”, która prowadzi od świetlicy w Sroczewie do terenów nadwarciańskich.

Oprac. DG

Źródłofot. pixabay
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

WOŚP 2022. Możesz zdobyć rower Lewandowskiego

30. finał WOŚP tuż tuż. W niedzielę, 30 stycznia wielkie granie. Krówka Mała już dziś prezentuje pierwsze gadżety, które trafiają na licytacje. A wśród...

Chciała uniknąć zderzenia, dachowała

Zdarzenie miało miejsce około godziny 9.20. Na prostym odcinku drogi dachowała toyota yaris. Kobieta, która podróżowała samochodem wyszła z niego o własnych siłach. Wezwano...

Nawrot zostaje. Grupie radnych nie udało się odwołać przewodniczącego

Czworo radnych (Janina Pawełczyk, Jarosław Kaczmarek, Krystian Mejza i Andrzej Michałowski) chciało odwołania Romualda Nawrota z funkcji przewodniczącego rady w Dolsku. Zdaniem tej czwórki przewodniczący...