19 C
Śrem
poniedziałek, 4 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościNowy rok szkolny tuż tuż. Czy będzie „normalnie”?
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Nowy rok szkolny tuż tuż. Czy będzie „normalnie”?

Nowy rok szkolny za pasem. Już za kilka dni dzieci i młodzież, po letniej labie, wrócą do szkół. Na tę chwilę wszystko wskazuje na to, że nowy rok szkolny rozpocznie się bez przeszkód. Epidemiolodzy jednak przestrzegają przed czwartą falą koronawirusa. Czy szkoły są na to gotowe?

Od 1 września wszyscy uczniowie będą uczyć się w szkole na zasadach sprzed pandemii – tak zadecydował Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Oznacza to, że w środę odbędzie się rozpoczęcie roku szkolnego. Będzie ono miało formułę tradycyjnego apelu lub spotkania w klasach. Ta decyzja należała do dyrekcji danej placówki. I tak na przykład uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Śremie spotkają się z wychowawcami w swoich klasach. Dzieci zostały podzielone na kilka grup, a każda z nich wejdzie do szkoły innym wejściem.

Z kolei w „szóstce” uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego, ze względu na obostrzenia związane z COVID – 19, odbędzie się na boisku szkolnym, z podziałem na trzy grupy.

– I tak, klasy II – IV przybędą o godz. 9.00, klasy V – VIII – godz. 9.30, klasy I przywitamy o godzinie 10.00. Po krótkim spotkaniu, uczniowie udadzą się z wychowawcami do przydzielonych sal lekcyjnych – wyjaśnia Wioletta Banachowicz.

Podobnie będzie to wyglądać w Zespole Szkół Ekonomicznych w Śremie. Tam również zaplanowano uroczystość na boisku szkolnym, a po nim spotkania uczniów z wychowawcami.

Czy szkoły są gotowe?

Minister Czarnek zapewnia, że rząd przeznaczył ponad 100 mln zł na środki bezpieczeństwa dla szkół. – Wspólnie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych przekażemy do szkół i przedszkoli środki bezpieczeństwa. Będą to stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury przed wejściem do budynku, maseczki, termometry i środki do dezynfekcji – podkreślał.

Nowy rok szkolny tuż tuż. Czy będzie „normalnie”?

Według najnowszych wytycznych MEiN ogólne zasady dla szkół są podobne do tych z ubiegłego roku:

  • Szczepienie – rekomendowane dla pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych.
  • Dezynfekcja – przed i po zajęciach mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym.
  • Dystans – minimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5 m.
  • Higiena – częste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
  • Maseczka – w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu.
  • Wietrzenie – przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć.

Warto przypomnieć, że do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na niego obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. Dotyczy to również opiekunów.

Egzaminy w 2022 roku

W 2022 roku egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w maju, czyli o miesiąc później niż zazwyczaj. – Takie rozwiązanie umożliwi uczniom szkół podstawowych lepsze przygotowanie się do tego egzaminu – zaznacza minister edukacji.

Ponadto w 2022 r. nie będzie przeprowadzany egzamin ósmoklasisty z czwartego przedmiotu obowiązkowego, wybranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

W przyszłym roku egzamin maturalny, podobnie jak w 2021 r., będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej. Absolwenci będą mieli jednak obowiązek przystąpienia w 2022 r. do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Do części ustnej egzaminu maturalnego będą mogli przystąpić wyłącznie absolwenci, którzy aplikują na uczelnię zagraniczną, są zobowiązani do przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego w celu zrealizowania postanowień umowy międzynarodowej.

W 2022 r. absolwent zda egzamin maturalny i uzyska świadectwo dojrzałości, jeżeli uzyska z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania i przystąpi do egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym – podkreśla szef MEiN

Źródłofot. pixabay
Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe