3.5 C
Śrem
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościCzempińTlenownia jak mały „Stary Browar”

Tlenownia jak mały „Stary Browar”

Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia” w Czempiniu zostało oficjalnie otwarte w piątek 27 sierpnia br. W zrewitalizowanym budynku o ponad stuletniej historii, w którym swego czasu produkowano tlen, a który po wojnie popadł w ruinę, znalazło swoją siedzibę wiele instytucji i organizacji społecznych.

Nakładem ponad 14 mln zł, z czego sama dotacja unijna z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ wynosiła 13,8 mln zł, powstał nowoczesny wielofunkcyjny obiekt. Na powierzchni ponad 1500 m. kw., z czego same pawilony to ponad 300 m. kw. mieszczą się sale, pracownie, pomieszczenia techniczne i magazynowe, a wokół piękna pergola, szklarnia i miejsca parkingowe.

Swoją siedzibę znajdą tu centrum kultury i biblioteka, organizacje pozarządowe i instytucje gminne zajmujące się opieką społeczną. Tu będą prowadzone badania profilaktyczne, warsztaty terapeutyczne, próby orkiestry, chórów, a na dużej scenie, w sali mieszczącej 300 osób, występy teatralne. Znajdzie się tu również Izba Regionalna i kawiarnia, a w sali widowiskowej prowadzone będą obrady rady miejskiej.

Budynek ma zainstalowaną sieć fotowoltaiczną i jest objęty w całości monitoringiem.

Podczas uroczystego otwarcia nie zabrakło okolicznościowych przemówień, a także podziękowań i gratulacji. Wspomniano również postać byłego właściciela Tlenowni, czempińskiego przedsiębiorcy Antoniego Jezierskiego (1879 – 1965), który podczas otwarcia upamiętniony został pomnikiem. Stanął przez głównym wejściem do obiektu i ma formę ławeczki z siedzącą na niej postacią Antoniego Jezierskiego. Jezierski to dla czempinian postać tak kultowa jak Hipolit Cegielski dla poznaniaków. Był nie tylko znanym przedsiębiorcą, ale też działaczem niepodległościowym i społecznikiem. Po wojnie jego zakład produkujący tlen został upaństwowiony, a po latach popadł w ruinę. Stare pofabryczne obiekty kupił trzy lata temu samorząd gminny i opracował projekt ich rewaloryzacji, który zyskał aprobatę komisji marszałkowskiej. W ten sposób znalazły się środki na realizację planu. Prace projektowe i budowlane trwały 860 dni. Nad restauracją obiektów pracowało ponad 30 wykonawców i podwykonawców. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. Powstał obiekt, który ktoś z przemawiających porównał do Starego Browaru w Poznaniu, oczywiście z uznaniem skali obu obiektów.

Mieszkańcy Czempinia i całej gminy będą mogli się chwalić i chlubić tym obiektem przez długie lata. Mogą go im tylko pozazdrościć dużo większe i bogatsze samorządy. A naprawdę jest czego.

Materiał Partnera

Agencja marketingowa KT24.agency

0
Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...