14.8 C
Śrem
sobota, 21 maja, 2022

Strona główna Aktualności Książ Wlkp. Aby chleba było pod dostatkiem. Dożynki sołeckie w Chwałkowie Kościelnym
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Aby chleba było pod dostatkiem. Dożynki sołeckie w Chwałkowie Kościelnym

W sobotę, 28 sierpnia w Chwałkowie Kościelnym odbyły się dożynki sołeckie. Była msza dziękczynna za plony, przemówienia gości, obtańcowanie wieńca i przyśpiewki. Tegorocznymi sołtysami dożynek zostali Ilona Głaz oraz Rafał Kaźmierowski.

W sobotnie popołudnie w największej wsi gminy Książ Wlkp. – Chwałkowie Kościelnym odbyły się tradycyjne dożynki. Wydarzenie zainaugurowała uroczysta msza święta, którą odprawił nowy proboszcz ks. Piotr Pieprz, dla którego to były pierwsze dożynki w tej parafii.

Po mszy uczestnicy imprezy, w rytm nadawany przez orkiestrę dętą, przemaszerowali na plac przy świetlicy, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Oczywiście nie zabrakło tradycyjnych punktów dożynek, takich jak obtańcowanie wieńca i przyśpiewki. Kilka słów do mieszkańców powiedzieli sołtys Marek Józiak, burmistrz gminy Książ Wlkp. Teofil Marciniak oraz starosta powiatu śremskiego Zenon Jahns.

Dziękuję rolnikom za trud i uzyskane plony. Ziemia jest dla nas świętością. Życzę wszystkim, aby w waszych domach chleba było pod dostatkiem. Niech wam ziemia przynosi obfite plony – mówił Marek Józiak

Z kolei burmistrz skupił się na problemach ekonomicznych, z którymi borykają się rolnicy. Zwrócił uwagę na fakt, że coraz więcej gospodarzy musi szukać dodatkowego zajęcia, by utrzymać swoje rodziny, ponieważ nie są w stanie wyżyć z gospodarstwa.  – Życzę wam dobrych plonów. Dziękuję za ciężką pracę, którą wykonujecie każdego dnia. Życzę wam również mądrej polityki rolnej naszego państwa i życzę, by rolnictwo było opłacalne – podkreślał Teofil Marciniak.

 

Natomiast starosta śremski w swej wypowiedzi skupił się na problemach ekologicznych i kryzysach klimatycznych, które dotykają również wielkopolskich rolników. – Szanuję rolników i doceniam ich trud. Dziękuję za waszą ciężką pracę. Czasem musicie walczyć o przetrwanie. Chciałbym również zwrócić uwagę na zmiany klimatyczne, które obserwujemy. Musimy mieć na uwadze to, że przyroda jest dewastowana. I dzieje się to od wielu dekad. I będzie się mścić, ponieważ wielkie korporacje rujnują planetę – mówił Zenon Jahns.

Po części oficjalnej na scenie zaprezentowały się orkiestra dęta oraz dzieci ze szkoły podstawowej w Chwałkowie Kościelnym. Był również poczęstunek i zabawa taneczna.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Policjant udaremnił dalszą jazdę pijanemu kierowcy. Nietrzeźwy miał prawie 2 promile

Sytuacja miała miejsce dziś, tj. 20 maja na ul. Chłapowskiego, między blokami w Śremie. Łukasz Góra poruszając się samochodem niemal zderzył się z pijanymi...

Pożar traktora w Rusocinie

W piątek, o godzinie 11.25 wpłynęło zgłoszenie o pożarze na terenie jednego z gospodarstw rolnych w Rusocinie. Zgłaszający poinformował o pożarze traktora, który znajdował...

Kolejna zbiórka darów pojechała na Ukrainę

- W Komendzie Powiatowej Policji w Śremie zakończyliśmy trzeci etap policyjnej zbiórki rzeczy dla potrzebujących pomocy i walczących o wolność Ukrainy. Dzięki współpracy z...