10.9 C
Śrem
czwartek, 26 maja, 2022

Strona główna Aktualności Śrem Powiat śremski dokłada się do projektu Kolej+
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Powiat śremski dokłada się do projektu Kolej+

W czwartek, 26 sierpnia odbyły się otwarte konsultacje dotyczące przywrócenia połączeń kolejowych na trasie Śrem-Czempiń. Z kolei w piątek, radni powiatu śremskiego zdecydowali o przekazaniu ponad 56 tys. zł na opracowanie dokumentacji dotyczącej wstępnego studium planistyczno-prognostycznego. Swój sprzeciw wyraził radny Emil Majsner.

Coraz więcej mówi się o powrocie kolei na trasie Śrem-Czempiń w ramach rządowego programu Kolej+. W czwartek, 26 sierpnia odbyły się konsultacje społeczne on-line w tej sprawie, w których uczestniczyło około 40 osób, część jawnie zainteresowanych tematem. Wśród nich znaleźli się mieszkańcy, sołtysi Psarskiego i Szymanowa, Włodzimierz Finke, zastępca dyrektora departamentu transportu Urzędu Marszałkowskiego oraz radni powiatowi – Emil Majsner i Hieronim Bartkowiak. Zabrakło przedstawicieli gminy Śrem.

Podczas spotkania, Cyryl Gzyło – przedstawiciel konsorcjum firm Infra – Centrum Doradztwa Sp. z o.o. i Instytut Kolejnictwa przedstawiał założenia projektu. – Ideą tej inwestycji jest odbudowa linii kolejowej nr 369 na odcinku Śrem-Czempiń. Ta inwestycja zakłada wykorzystanie istniejącego przebiegu linii kolejowej 369. Na odcinku Śrem-Czempiń planowana jest budowa i odbudowa przystanków osobowych w takich miejscowościach jak: Szołdry, Grabianowo, Manieczki, Śrem Zachód (Psarskie), Śrem Centrum, Śrem Odlewnia oraz Śrem Wschód. Część z nich zostanie odbudowana w dotychczasowej lokalizacji, planowane są również nowe lokalizacje przystanków. Odbudowana kolej ma stanowić konkurencyjną alternatywę dla transportu drogowego – mówił na wstępie. Okazuje się, ze przewidywany czas podróży na trasie Śrem-Poznań ma wynieść około 55 minut.

Więcej informacji na temat konsultacji oraz analizę projektu Kolej+ można przeczytać w artykule Jana Zalewskiego, naczelnego Tygodnia Ziemi Śremskiej – Po co komu takie konsultacje społeczne?

W tym miejscu skupmy się jednak na wątpliwościach radnego powiatowego Emila Majsnera, który zarówno podczas konsultacji, jak i podczas sesji rady powiatu głośno mówił o wątpliwościach wokół projektu odbudowy trasy kolejowej Śrem-Czempiń. Radny zagłosował również przeciw uchwale „w sprawie udzielenia Województwu Wielkopolskiemu pomocy finansowej w formie dotacji celowej ze środków powiatu śremskiego na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego”. Kwota, o której mowa, to 56 685 zł.

– Wcześniej nie było mowy o tym, że powiat śremski będzie udzielał dotacji. Kto podjął taką decyzję? – dopytywał radny, który nie ukrywa swojego sceptycyzmu wobec projektu odbudowy linii kolejowej oraz nie ukrywa obaw, że kwota dotacji może pójść do kosza w sytuacji, gdy okaże się, że projekt nie może być w tej formie zrealizowany.

– Nie mamy pewności, czy ta inwestycja dojdzie do skutku, ale w przypadku, gdy jako powiat odmówimy wsparcia, zostanie to odebrane, że jesteśmy przeciwni tej inwestycji. Projekt ten jest zapisany w strategii rządowej, dlatego nie możemy z góry założyć, że ta linia nie zostanie zrealizowana. Dziś jest 50 na 50  – tłumaczył Zenon Jahns.

Podczas głosowania nad uchwałą 15 radnych było za. Radny Emil Majsner głosował przeciw. – Nie jestem przeciwny tej linii. Jestem przeciwny, by dotować tę inwestycję z budżetu powiatu śremskiego. Mieszkańcy muszą mieć na względzie, że szacowany koszt tej inwestycji to 313 mln zł i linia nie będzie bezpośrednio prowadziła do Poznania, będzie prowadziła przez Czempiń. Według mnie są to ogromne koszty. Obawiam się o rentowność tej inwestycji – tłumaczył radny Emil Majsner.

W odpowiedzi starosta stwierdził, że wielu mieszkańców jest za powrotem kolei. Ma rację? Czekamy na wasze opinie.

Źródłofot. PrtScr
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Śremska policja apeluje o czujność. Oszuści znów atakują! Na celowniku – seniorzy

Policjanci z Kalisza informują o tym, że we wtorek, 24 maja do 86-letniej seniorki, mieszkanki Kalisza, zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza policji. Nieznajomy...

OSP Lubiatowo otrzyma samochód strażacki

5 maja podczas sesji rady miejskiej gminy Kostrzyn podjęta została uchwała w sprawie pomocy rzeczowej dla gminy Dolsk. Docelowym beneficjentem jest OSP Lubiatowo, do...

Zaśpiewali z okazji Dnia Mamy. Popłynęły łzy…

Na ten moment czekali bardzo długo. Za nimi wiele długich prób. Mowa oczywiście o młodych wokalistach szkolących się w Studio Piosenki Melody, pod dyrekcją...