21.5 C
Śrem
sobota, 2 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościKsiąż Wlkp.W Książu festyn „Na ludowo”
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

W Książu festyn „Na ludowo”

Zamiast tradycyjnej formuły dożynkowej wieńczącej całoroczny rolniczy trud, w Książu Wlkp. postanowiono zorganizować ludowy festyn, a za zebrane plony podziękować na mszy dziękczynnej odprawionej w miejscowym kościele parafialnym.

Msza św. dziękczynna została odprawiona w kościele pw. NMP Wniebowziętej i św. Mikołaja w samo południe w niedzielę 22 sierpnia. Potem w asyście orkiestry dętej OSP wszyscy udali się na ksiąski rynek, gdzie czekało wiele atrakcji przygotowanych przez organizatorów z Centrum Kultury na czele.

Został tam również zainstalowany mobilny punkt szczepień przeciwko COVID-19, który od początku, czyli od godz. 12.00 cieszył się sporym zainteresowaniem przybyłych na festyn mieszkańców Książa Wlkp i okolic. Do godziny 19.00 zaszczepiły się w tym punkcie 153 osoby jedno-dawkowym preparatem firmy Johnson &Johnson i otrzymały stosowny certyfikat.

Festyn odbywał się pod hasłem: Na ludowo, i złożyły się nań występy miejscowych artystów prezentujących ludowy repertuar, a także turniej wsi, który dostarczył widzom zarówno wielu emocji jak i dobrej zabawy.

Rozpoczęło się – a jakże – polonezem, który poprowadził burmistrz Teofil Marciniak w parze z dyrektorką przedszkola Marzeną Krauze.

Wystąpił Chór Consensus w strojach ludowych z bogatym repertuarem pieśni i piosenek ludowych, zaśpiewała dla licznej publiczności Anita Szymanowska przy akompaniamencie Mariusza Śląskiego. Wystąpiła też przed ksiąską publicznością długo oczekiwana Julia Bartkowiak-Wojciechowska.

Sołeckie potyczki, czyli turniej wsi w którym wzięły udział trzyosobowe reprezentacje ośmiu sołectw: Brzóstowni, Gogolewa, Chwałkowa Kościelnego, Kiełczynka, Kołacina, Mchów, Włościejewek i Zakrzewic. Dobrej zabawy i śmiechu było co niemiara, a to za sprawą takich konkurencji jak dojenie krowy, ujeżdżanie byka, konkursu „Jaka to melodia” czy zgadywanie tytułu utworu nuconego przez jednego z uczestników rywalizujących „trójek”. Ostatecznie, po dogrywce, wyłoniono najlepsze trzy sołectwa. Zwycięzcą zostało Chwałkowo Kościelne, drugie miejsce zajęły Mchy, a trzecie – po dogrywce – Kołacin. Wszyscy otrzymali upominki od samorządu z rąk wiceburmistrz Grześkowiak, a zwycięzcy czek na 300 zł.

Każdy, kto przybył na festyn, miał możliwość nie tylko dobrze się bawić za sprawą występów i konkursów, ale także mógł załatwić wiele praktycznych spraw. Na stoisku Urzędu Miejskiego mógł wziąć udział w spisie powszechnym czy zaopatrzyć się w wiele urzędowych formularzy i druków, a na stoiskach NFZ, OPS, DKMS, UGMRŚ, czy WODR, mógł otrzymać wiele informacji, wyjaśnień czy też pomoc w wypełnianiu niezbędnych formularzy. Były też stoiska KGW Kołacin, tu serwowano pyszne wypieki, Radoszkowa Charłub, Chrząstowa, Włościejewic-Ługi i Kiełczynka, a ponadto miejscowych producentów borówek amerykańskich i miodu.

A to ciekawe