21.5 C
Śrem
sobota, 2 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościNa sygnalePrzez lata oszukiwał na pożyczkach. Ciebie też omamił?
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Przez lata oszukiwał na pożyczkach. Ciebie też omamił?

W ręce śremskiej policji wpadł Andrzej K. 56-latek, jako pracownik nieistniejącego już dziś lombardu, oszukał 27 osób udzielając krótkoterminowych pożyczek gotówkowych. Nie wykluczone, że poszkodowanych jest więcej. A jak działał?

Policjanci zajmujący się walką z przestępczością gospodarczą z Komendy Powiatowej Policji w Śremie zakończyli, prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, śledztwo przeciwko Andrzejowi K., 56-letniemu śremianinowi.

Z zebranego materiału dowodowego wynika, że podejrzany jako pracownik lombardu w Śremie, w latach 2007 – 2020, oszukał wiele osób będących w trudnej sytuacji materialnej, którym udzielał krótkoterminowych pożyczek gotówkowych.

Sposób działania mężczyzny wobec wszystkich pokrzywdzonych był bardzo podobny. Klienci przychodzili do lombardu po pożyczkę i podpisywali umowę w jednym egzemplarzu bez wskazanej kwoty pożyczki. Mężczyzna w ogóle nie weryfikował sytuacji finansowej swoich klientów i kwotę w umowie wpisywał później, znacznie wyższą i niezgodnie z ich wolą. Po upływie wyznaczonego terminu zwrotu pożyczki podejrzany kierował do pokrzywdzonych przedsądowe wezwania do zwrotu pieniędzy w kwocie znacznie wyższej niż przekazana w dniu zawarcia umowy. Kiedy dłużnicy nie odpowiadali, to wysyłał do różnych sądów na terenie Wielkopolski pozwy o zapłatę wprowadzając podstępnie sędziów w błąd co do autentyczności umowy i wysokości roszczenia, aby uzyskać nakaz zapłaty. Sądy wydawały nakazy, a podejrzany składał u komorników sądowych wnioski o wszczęcie egzekucji z majątku dłużników. W kilku przypadkach pokrzywdzeni po otrzymaniu nakazu zapłaty składali w sądach sprzeciw. Sprawy kończyły się różnie – wyjaśnia podinsp. Ewa Kasińska

W ramach prowadzonego blisko dwa lata postępowania, Andrzej K. usłyszał w sumie 20 zarzutów, które dotyczyły fałszerstwa dokumentów, wyłudzenia poświadczenia nieprawdy i oszustw. W sprawie jest 27 pokrzywdzonych, głównie mieszkańców powiatu śremskiego, ale też kilka osób jest z innych rejonów Wielkopolski.

Lombard już obecnie nie istnieje, a cała sprawa znajdzie swój finał w sądzie.

Oprac. DG

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe