24.5 C
Śrem
niedziela, 7 sierpnia, 2022
spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościŚremPolski Ład. Ile na tym stracą mieszkańcy powiatu śremskiego?
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Polski Ład. Ile na tym stracą mieszkańcy powiatu śremskiego?

Związek Miast Polskich, do którego należą w naszym regionie Śrem i Dolsk, alarmuje w sprawie szeroko propagowanego przez rząd „Polskiego Ładu”. Zdaniem zarządu związku, społeczności lokalne w ciągu 10 lat stracą 145 mld zł, podczas gdy budżet centralny zyska w sumie 27 mld zł. Jak ten projekt wpłynie na mieszkańców powiatu śremskiego?

Związek Miast Polskich ostrzega, że w związku z programem rządowym „Polski Ład” wiele samorządów może stracić płynność finansową. – Aż 145 mld zł w ciągu 10 lat stracą miasta na „Polskim Ładzie” – wynika z projektu ustawy o PIT i CIT, który realizuje założenia rządowego programu w zakresie podatków. W tym czasie budżet centralny zyska per saldo 27 mld – sugeruje zarząd Związku Miast Polskich.

Zdaniem ZMP na zmianach proponowanych przez rząd stracą zwłaszcza miasta, których budżety są oparte na udziałach w PIT. – Warszawa już obliczyła, że straci 1,7 mld, Kraków 0,5 mld zł, Wrocław ponad 400 mln zł, Poznań ponad 300 mln zł, Gdańsk ok. 250 mln zł. To oznacza mniej pieniędzy na nie tylko na inwestycje, ale także na bieżącą działalność miast, a więc ograniczenie wydatków na edukację, transport miejski, usługi komunalne czy kulturę – wyliczają samorządowcy.

Czytaj także: Polski Ład dla emerytów. Czy na tym skorzystają?

ZMP przygotował kalkulator, dzięki któremu można podejrzeć ile na proponowanych zmianach stracą poszczególne samorządy. Z tego zestawienia wynika, że Śrem straci w 2022 roku 13 132 108 zł, Książ Wlkp. – 1 795 483 zł, Dolsk – 1 040 370 zł, a Brodnica – 2 045 775 zł.

ZMP tłumaczy, że jest to wyliczenie, które opiera się na średnim ubytku w PIT, podanym przez Ministerstwo Finansów w OSR projektu ustawy (26,8%). Odnosi się to do planowanej na 2021 r. kwoty udziałów w PIT, podanej wszystkim Jednostkom Samorządu Terytorialnego przez ministra finansów do planowania budżetu na rok 2021.

Co o tym sądzą włodarze? – Zdajemy sobie sprawę z tego, iż realizacja przyszłorocznego budżetu będzie dla nas bardzo trudna. W pierwszej kolejności musimy zapewnić obsługę wydatków bieżących i zobowiązań kredytowych, które posiadamy.  Zapewnimy realizację inwestycji, do których zobligowani jesteśmy podpisanymi umowami – podsumowuje Barbara Wierzbińska, burmistrz Dolska.

Pozostałe opinie przeczytasz w najnowszym papierowym wydaniu TZŚ lub w e-wydaniu

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe