3.8 C
Śrem
wtorek, 30 listopada, 2021
Strona główna Aktualności Śrem Izba Dyscyplinarna SN zajmie się sprawą śremskiego sędziego
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Izba Dyscyplinarna SN zajmie się sprawą śremskiego sędziego

Nieuznawana Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego we wrześniu będzie rozpatrywała dyscyplinarną sprawę jednego z sędziów Sądu Rejonowego w Śremie.

Izba Dyscyplinarna SN wraca do orzekania. Przez ponad rok Izba ta nie zajmowała się takimi sprawami z uwagi na zabezpieczenie unijnego trybunału sprawiedliwości. Jedną s pierwszych spraw, jaką sędziowie tego nieuznawanego organu się zajmą jest sprawa sędziego Sądu Rejonowego w Śremie. Posiedzenie dyscyplinarne w jego sprawie ma się odbyć 2 września.

Śremskiemu sędziemu zarzucono zaniedbania w wykonywaniu czynności służbowych, które miały m.in. doprowadzić do strat Skarbu Państwa.

Sprawa śremskiego sędziego trafiła do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w wyniku odwołań, jakie od wyroku Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Łodzi zostały złożone. Sąd ten obniżył sędziemu wynagrodzenie o 5 proc. na pół roku i uniewinnił go z dużej części zarzutów.

Izba Dyscyplinarna SN wstrzymała rozpatrywanie spraw dyscyplinarnych sędziów po postanowieniu TSUE z 8 kwietnia ub.r., o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych. Trybunał unijny postanowił wtedy zobowiązać Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Wniosek o tymczasowe zawieszenie do czasu wydania ostatecznego wyroku złożyła Komisja Europejska.

14 lipca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał postanowienie, które zobowiązuje Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów, na podstawie których działa Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Taką decyzję podjęła wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – sędzia Rosario Silva de Lapuerta. Kolejnego dnia – 15 lipca – TSUE stwierdziło zaś, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem wspólnotowym. To z kolei oznacza, że Polska uchybia swoim zobowiązaniom, jakie wynikają z prawa UE.

Źródłofot. Unsplash
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Komputery dostaną drugie życie – trafią do szkół

W Powiatowym Urzędzie Pracy wymieniono sprzęt komputerowy. Ze środków starostwa powiatowego w Śremie zakupiono nowe urządzenia. Stare sprzęty jednak nie trafią na złom, ale...

Jednak będą posługiwać się paszportem covidowym

- Podczas wtorkowego spotkania, wspólnie uznaliśmy, że zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie. Ustaliliśmy pewne zasady, które pozwolą nam aktywnie uczestniczyć w spotkaniach Klubu...

Doceniają swoją kobiecość

Projekt „Kobiecość To Ja” jest odpowiedzią na potrzeby kobiet z niepełnosprawnościami, które również pragną czuć się bezpiecznie i komfortowo. Uczestniczkami projektu są kobiety z...