16.5 C
Śrem
piątek, 20 maja, 2022

Strona główna Aktualności Kórnik Referendum nie będzie. WSA oddalił skargę wnioskodawców
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Referendum nie będzie. WSA oddalił skargę wnioskodawców

Nie takiej decyzji spodziewali się inicjatorzy akcji „Referendum dla Kórnika”. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił ich skargę o odrzucenie wniosku o przeprowadzenie referendum gminnego.

Grupa inicjatywna referendum miała nadzieję, że WSA przychyli się do ich wniosku i uzna podpisy po wnioskiem o referendum, dzięki czemu referendum będzie mogło mieć miejsce. Podobny przypadek miał miejsce w Murowanej Goślinie, tam komisarz wyborczy odrzucił wniosek referendalny, ale WSA uchylił jego decyzję. Komisarz się od niej nie odwołał. Powtórki jednak nie było w przypadku Kórnika. Tutaj WSA zdecydował się na odrzucenie wniosku o przeprowadzenie referendum gminnego w sprawie odwołania burmistrza Kórnika i rady miejskiej.

Strona postępowania czeka na pisemne uzasadnienie decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Wówczas mają ostać podjęte dalsze kroki związane z odwołaniem, tym razem do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Odwołanie grupy inicjatywnej od decyzji komisarza wyborczego to skutek decyzji komisarza, który uznał, że prawidłowo złożonych zostało jedynie 1827 podpisów pod wnioskiem o referendum w Kórniku. Żeby referendum mogło się odbyć prawidłowych podpisów musiałoby być w liczbie 2186. Zabrakło więc 359 podpisów pod wnioskiem.

Ze zdaniem komisarza wyborczego nie zgadza się grupa inicjatywna. Złożyła ona odwołanie od decyzji komisarza do WSA w Poznaniu. Jako argumentację podniesiono, że podpisy powinny być uznane za ważne, z uwagi na fakt, że nie ma wymogu, aby dane osób były wpisane na karty literami drukowanym. Kolejnym argumentem jest fakt, że weryfikacja prawdziwości danych obywatela następuje przez porównanie ich z bazą nr PESEL.

Powodem chęci odwołania burmistrza i rady są oczywiście pieniądze i ich gospodarowanie pod rządami burmistrza Pacholskiego oraz radnych. Inicjatorzy wskazują, że jak na bogatą gminę, która posiada budżet w wysokości około 200 mln zł, jest ona kiepsko skanalizowana, a system dróg w dużym stopniu opiera się na drogach gruntowych. Czarą goryczy, która jednocześnie była zapalnikiem do zawiązania się komitetu, była 30-milionowa inwestycja (wraz z odsetkami za kredyt – dop. red.) w kładkę na jeziorze oraz podwyżki cen śmieci.

Źródłofot. PKW
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Motocyklem wbił się pod samochód. Trafił do szpitala

Dziś to już drugie zdarzenie na tym odcinku drogi wojewódzkiej. Wcześniej na centrum ogrodniczego zderzyły się dwa pojazdy. Teraz do niego doszło na wysokości...

Sikorskiego. Zderzenie dwóch aut na prostej

Służby informacje o zderzeniu pojazdów otrzymały około godziny 9.30. Ze zgłoszenia wynikało, że na prostym odcinku drogi wojewódzkiej 310 w Psarskiem doszło do zderzenia...

Zaproszenie na Książkę z autografem – The Wind Of Change

Muzeum Śremskie wraca z cyklem spotkań z autorami książek. – Wracamy w nieco zmienionej formule i w nowej, atrakcyjnej formie – zapewniają organizatorzy. Pierwsze wydarzenie...