0.1 C
Śrem
poniedziałek, 6 grudnia, 2021
Strona główna Aktualności Śrem Śrem i okolice z siodełka roweru po raz siódmy
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Śrem i okolice z siodełka roweru po raz siódmy

Siódmy już rajd pod tym tytułem zorganizowali członkowie Klubu Turystyki Rowerowej „Warcianie” skupieni w Kole PTTK Odlewni Żeliwa w Śremie. Koło PTTK OŻ pracuje pod skrzydłami Oddziału PTTK H. Cegielski-Poznań SA.

Trasy wszystkich dotychczasowych rajdów prowadziły drogami „okalającymi Śrem”. – Zależało nam na tym, by skupić uwagę rowerzystów na Śremie a jednocześnie za każdym razem w każdym kolejnym rajdzie pokazywać inny „kawałek” Wielkopolski – mówi Włodzimierz Bobrowski z „Warcian”.

Tym razem cykliści wybrali się po Kotlinie Śremskiej i Wielkopolskim Parku Narodowym.

– Bazę mieliśmy w internacie Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie. Tam 6 sierpnia zjechali rowerzyści z Tarnowskich Gór, Ostrowa Wlkp., Konina, Wrześni, Wolsztyna, Wilkowyi, Poznania oraz Śremu. Gromada liczyła 60 osób. Wszyscy zostali zakwaterowani i ruszyliśmy na rekonesans. Po zapoznaniu się z otoczeniem i z „nowymi” znajomymi oraz przywitaniu się ze „starymi”, była „obiadokolacja”, po której krótko omówiliśmy atrakcje następnego dnia – opowiada Włodzimierz Bobrowski.

Cykliści podzielili się na 15- osobowe grupy,  które prowadzili: Krzysztof Goździk, Grażyna Piechocka, (będąca jednocześnie komandor całej imprezy), Bolesław Piechocki oraz w zastępstwie kol. Zbigniewa Adamskiego – Włodzimierz Bobrowski.

Następnego dnia, skoro świt, po śniadaniu, wyruszyli na zaplanowany szlak. – Z Grzybna przez Nowinki, Drużynę, Krosno, Krosinko zajechaliśmy do Mosiny (Pożegowa), gdzie zatrzymaliśmy się „pod wieżą” widokową, będącą atrakcją tamtego terenu – relacjonuje Bobrowski. – Po krótkim postoju pojechaliśmy do Jezior do Muzeum Przyrodniczego. Tam zostaliśmy rozdzieleni na dwie grupy i każda z grup z inną panią przewodniczką zapoznawała się z atrakcjami tego miejsca – wylicza.

Śrem i okolice z siodełka roweru po raz siódmy

Po opuszczeniu Jezior rowerzyści udali się podumać nad grobami poległych powstańców z okresu Wiosny Ludów. Dalej leśno-polnymi drogami zajechali do Łęczycy, gdzie na terenie gospodarstwa Werbińskich czekał na nich słodki poczęstunek zapewniony przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kołacina. – Następny postój mieliśmy w Muzeum-pracowni Arkadego Fiedlera. Znowu podzieleni na dwie grupy, wysłuchaliśmy ciekawych opowieści syna pana Arkadego oraz jego najmłodszego wnuka – wspomina rowerzysta.

Po opuszczeniu tego interesującego miejsca, wyruszyli na, jak się potem okazało, najtrudniejszy odcinek trasy. – Jechaliśmy w stronę Sowińca. Gdy się skończył asfalt ugrzęźliśmy w piachu. Trochę pchając, trochę jadąc, dotarliśmy do drogi utwardzonej. Jadąc tą drogą, przejechaliśmy obok „Fundacji Stworzenia Pana Smolenia” i znowu polną drogą przez las. Zapoznaliśmy rowerzystów z kolejnymi mogiłami, tym razem z okresu II wojny Światowej i dotarliśmy do parkingu leśnego – Bobrowski wylicza dalszy przebieg VII edycji rajdy. Tam czekał na nich poczęstunek w postaci pożywnej zupy.

Po jej spożyciu wyruszyli na ostatni odcinek naszej trasy. Przez Żabinko, Żabno, Sulejewo-Folwark, dotarli do Grzybna, gdzie wieczorem czekała na nich „obiadokolacja” i rajdowe ognisko.

Ostatniego dnia cykliści udali się na „wypad” do Jaszkowa i podsumowanie imprezy.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

IV Kiermasz Bożonarodzeniowy w Brodnicy już za nami

5 grudnia w Brodnicy, przed Urzędem Gminy w Brodnicy odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy. To już czwarta edycja kiermaszu, który rok rocznie cieszy cię sporym...

IMGW ostrzega przed oblodzeniem

Alert pogodowy dla powiatu śremskiego wydany został dzisiejszego dnia. W nim IMGW ostrzega przed oblodzeniem, które mogą wystąpić na drogach oraz chodnikach. Komunikat pogodowy...

CERT ostrzega. Uważajcie na oszustów grasujących w sieci

Wielu z nas zamieniło tradycyjne zakupy przedświąteczne na zakupy w sieci. Wiedzą o tym także przestępcy, którzy próbują wykorzystać tę sytuację i oszukać niczego...