13.1 C
Śrem
wtorek, 19 października, 2021
Strona główna Aktualności Najbogatsze samorządy w kraju. Które miejsca dla naszych gmin?
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Najbogatsze samorządy w kraju. Które miejsca dla naszych gmin?

Jak co roku Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało ranking zamożności samorządów za miniony rok. Na których miejscach w rankingu plasują się gminy powiatu śremskiego?

Co roku „Wspólnota” publikuje raport dotyczący zamożności Jednostek Samorządu Terytorialnego. W Tegorocznej edycji liderem wśród miast wojewódzkich jest Warszawa, liderem miast na prawach powiatu Sopot, pośród miast powiatowych Polkowice, a w gminach wiejskich prym wiedzie Kleszczów. W tym zestawieniu znajdziemy również nasze gminy i powiat.

Pośród gmin wiejskich i miast oraz powiatów największy skok zanotował Śrem. Miasto i gmina zarządzane ręką burmistrza Adama Lewandowskiego zanotowało spory awans w rankingu, bo obejmujący 40 pozycji, dzięki czemu Śrem w rankingu miast powiatowych wbił się do pierwszej setki, plasując się na 97. pozycji. W zestawieniu za ubiegły rok Śrem piastował 136. pozycję.

Wyżej od Śremu jest tylko powiat śremski, który w klasyfikacji powiatów plasowany jest na 52. miejscu. To spadek w rankingu o jedną lokatę.

Pozostałe gminy wchodzące w skład powiatu śremskiego zanotowały spadek w rankingu zamożności.

Najgłębiej zanurkowała gmina Brodnica, która w 2019 roku zajmowała 476. miejsce, a w ujawnionym przed kilkoma dniami raporcie znalazła się na 687. miejscu w rankingu. To spadek aż o 211 pozycji!

Notowania w dół rankingu zaliczyły także gminy Dolsk i Książ Wlkp. Ta pierwsza spadła z 503 lokaty a 546, z kolei w Książu Wlkp. zanotowano obniżkę o 51 pozycji, z 241. miejsca na 292.

Z czego wynika taki spadek w rankingu? Wg autorów raportu za taką sytuację odpowiedzialny jest m.in. wzrost uzależnienia samorządów od otrzymywanych dotacji celowych, co jest niewątpliwie niekorzystnym zjawiskiem.

Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu i w poprzednich latach. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd wysoko w rankingu.

Ranking zamożności per capita 2020:

  • Śrem – 97 pozycja (3429,55 zł);
  • Książ Wlkp. – 292 pozycja (3379,87 zł);
  • Dolsk – 546 pozycja (3024,61 zł);
  • Brodnica – 687 pozycja (3399,47 zł);
  • Pow. śremski – 52 pozycja (1094,64 zł).
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Zginęły dwie osoby. Sprawca wypadku nie przyznaje się do winy

Do śmiertelnego wypadku doszło 29 lipca. Zginęły w nim dwie osoby w wieku 24 i 43 lat. Prokuratura sformułowała zarzut przeciwko 48-letniemu kierującemu dostawczym...

Wygrali mimo osłabienia

Przed sobotnim meczem trener Hubert Sciak był pełen obaw, bo do Rawicza śremski zespół udał się bez kilku zawodników. Sporo rotacji w składzie Od kilku kolejek...

NFM Orkiestra Leopoldinum w Muzeum Śremskim

W sobotę, 30 października w śremskim muzeum wystąpi NFM Orkiestra Leopoldinum. - W ciągu czterdziestu lat swej działalności NFM Orkiestra Leopoldinum osiągnęła znaczącą pozycję...