9.5 C
Śrem
poniedziałek, 18 października, 2021
Strona główna Materiał partnera Nad wodą – z głową
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Nad wodą – z głową

Czas wakacji kojarzy się z beztroską oraz dobrą zabawą, a słoneczna pogoda sprzyja plażowaniu i kąpielom w wodzie. Jak zadbać o to, by nasz wypoczynek był nie tylko przyjemny, ale przede wszystkim bezpieczny? Zapytaliśmy o to Kacpra Gabrysiaka, ratownika z Miejsko-Powiatowego oddziału Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Śremie.

Wakacje to pewnie dla WOPRu czas szczególnie pracowity. Jak bardzo w tym sezonie?

Kacper Gabrysiak: Jak do tej pory sezon letni jest spokojny. Mieliśmy kilka akcji ratowniczych na kąpielisku w Śremie, ale na szczęście nie było to nic poważnego.

Nad wodą – z głową_kacper_gabrysiak

Z czego najczęściej wynikają niebezpieczne sytuacje?

Najczęstszymi przyczynami groźnych sytuacji są alkohol oraz nierozwaga ludzi. Najgorzej jest, kiedy idą w parze – po alkoholu dużo łatwiej przecenić swoje umiejętności, mieć złudne wyobrażenie, że człowiek wszystko może. Bardzo ważne jest też, by dorośli mieli czujne oko na towarzyszące im dzieci. Często wystarczy tylko chwila nieuwagi, by maluchy oddaliły się od swoich opiekunów i znalazły się w niebezpieczeństwie.

Na szczęście na śremskich kąpieliskach możemy liczyć na pomoc ratowników. Czy poza standardowymi obowiązkami dbacie też o profilaktykę?

Tak – już od momentu powstania śremskiego oddziału organizujemy cykliczne spotkania dla najmłodszych mieszkańców. Przed rozpoczęciem obecnego sezonu wakacyjnego również mówiliśmy dzieciom, jak być bezpiecznym nad wodą, na co zwracać szczególną uwagę. Przez rok naszej obecności w Śremie wyszkoliliśmy już ponad 60 osób w różnych grup wiekowych – najliczniejszą stanowili kursanci w wieku od 12 do 16 lat. Dwa razy w ciągu sezonu prowadzimy także pokazy ratownicze dla mieszkańców, to też świetna okazja, by przybliżyć zasady bezpiecznego korzystania z kąpielisk.

Jak by Pan streścił te zasady dla naszych czytelników? O czym warto pamiętać, idąc na plażę?

Grunt to rozwaga. Na pewno bezpieczniej jest na strzeżonej plaży, gdzie zawsze możemy liczyć na pomoc ratowników. Zwracajmy uwagę na kolor flagi, zamontowanej na naszym miejskim kąpielisku, pamiętajmy: biała oznacza, że możemy się kąpać, czerwona tego zabrania. Bądźmy bardzo ostrożni, wybierając się na dzikie kąpielisko, znajdujące się np. w lesie. Pamiętajmy, że dno takiego akwenu nie jest przez nikogo sprawdzane, a to w połączeniu z nieostrożnością lub nawet brawurą może powodować niebezpieczne sytuacje. Brodząc po nieuprzątniętym dnie, możemy skaleczyć się potłuczonym szkłem lub innymi odpadami. Nie wiemy też, jaką głębokość ma niestrzeżony zbiornik, dlatego należy również wystrzegać się skakania do wody.

WOPR z Capchem dla bezpieczeństwa

Jedną z podstawowych zasad oddziału WOPR w Śremie jest dążenie do poprawienia bezpieczeństwa w regionie. Ten aspekt jest też priorytetem Capchem Poland. Firma przygotowuje się do uruchomienia nowoczesnego zakładu produkcji elektrolitu, jednocześnie podejmując współpracę i dobrosąsiedzki dialog z lokalnymi jednostkami. Wśród partnerów firmy znalazł się m.in. właśnie śremski oddział WOPRu – w lipcu Capchem wsparł go dotacją na zakup sprzętu ratowniczego.

Nad wodą – z głową

A to ciekawe

Autobus stanął w płomieniach. Nocna akcja strażaków

Nocą, kilka minut po godzinie 3, straż pożarna została powiadomiona o pożarze autobusu jak się później okazało na ul. Włókniarzy w Śremie. Zgłoszenie było...

Uwijali się, jak w ukropie. Zamenhofa już otwarta

W czwartek 7 października rozpoczął się remont ul. Zamenhofa w Śremie. Natomiast już w piątek 15 października w godzinach wieczornych z ulicy zniknęła większość...

30-lecie Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Śremsong

Cykl koncertów inauguruje obchody 30. rocznicy Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Śremsong, którego finałem będzie koncert jubileuszowy w maju 2022 roku. Organizatorem koncertów jest Janusz...