9.5 C
Śrem
poniedziałek, 18 października, 2021
Strona główna Aktualności Nowe przepisy uderzą w kieszeń "piratów drogowych"
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Nowe przepisy uderzą w kieszeń „piratów drogowych”

Wyższe mandaty, punkty karne kasowane po upływie dwóch lat i składka OC uzależniona od liczby punktów karnych. To proponowane zmiany w przepisach, które mają wejść w życie 1 grudnia tego roku.

Projekt zmian w przepisach ruchu drogowego pod koniec lipca został zaakceptowany przez Radę Ministrów. Teraz trafił do Sejmu. Planowany termin wejścia w życie nowych przepisów to 1 grudnia 2021 roku.

Najważniejsze założenia projektu przewidują mandaty i grzywny, które wzrosną do 30 tys. zł. Projekt przewiduje zmianę w Kodeksie wykroczeń, zakładającą w przypadku wykroczeń drogowych podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 tys. zł do 30 tys. zł. Niższą karę zapłaci się w przypadku, gdy kierowca zdecyduje się ją uiścić od razu, na miejscu. Wtedy kwota zostanie pomniejszona o 10 proc.

Nowością jest kara grzywny w wysokości nie mniej, jak 1,5 tys. zł w przypadku uszkodzenia mienia przez sprawcę wykroczenia lub spowodowania naruszenia ciała poszkodowanego leczenie trwa nie dłużej niż 7 dni.

Proponowane zmiany dotyczą mandatów za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h. Takie przekroczenie będzie skutkowało mandatem w wysokości 1,5 tys. zł. Bez względu na to, czy do przekroczenia doszło w terenie czy poza terenem zabudowanym. Jeśli sprawca takie wykroczenie popełnię w recydywie w ciągu 2 lat, to zostanie ukarany grzywną nie niższą niż 3 tys. zł.

1,5 tys. zł minimum – tyle zapłaci sprawca wykroczenie polegającego na wyprzedzaniu na przejściu dla pieszych lub omijaniu pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Jeśli w ciągu 2 lat sprawca ponownie popełni takie naruszenie, to kara grzywny wyniesie nie mniej niż 3 tys. zł, a w szczególnych przypadkach sąd może pozbawić kierującego prawa jazdy.

Za jadę po kieliszku grozić będzie areszt lub grzywna w wysokości minimum 2,5 tys. zł. W przypadku prowadzenia pojazdu innego niż mechaniczny sprawca będzie podlegał karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1 tys. zł.

Za jazdę bez uprawnień kierujący zostanie ukarany grzywną w wysokości min 1 tys. zł.

W ramach przepisów zostaną wprowadzone niższe stawki OC dla jeżdżących bezpiecznie. Będzie to weryfikowane na podstawie danych z CEPIK i punktach karnych kierowcy-właściciela auta. Nie będzie można kasować punktów karnych za pomocą kursów czy szkoleń. Te będą zerowane dopiero po upływie 2 lat od ich otrzymania i zapłaty grzywny.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Autobus stanął w płomieniach. Nocna akcja strażaków

Nocą, kilka minut po godzinie 3, straż pożarna została powiadomiona o pożarze autobusu jak się później okazało na ul. Włókniarzy w Śremie. Zgłoszenie było...

Uwijali się, jak w ukropie. Zamenhofa już otwarta

W czwartek 7 października rozpoczął się remont ul. Zamenhofa w Śremie. Natomiast już w piątek 15 października w godzinach wieczornych z ulicy zniknęła większość...

30-lecie Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Śremsong

Cykl koncertów inauguruje obchody 30. rocznicy Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Śremsong, którego finałem będzie koncert jubileuszowy w maju 2022 roku. Organizatorem koncertów jest Janusz...