3.8 C
Śrem
wtorek, 30 listopada, 2021
Strona główna Aktualności Odpust ku czci św. Wawrzyńca w Dolsku 2021
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Odpust ku czci św. Wawrzyńca w Dolsku 2021

Tradycji stało się zadość! W Dolsku odbył się odpust ku czci św. Wawrzyńca. We wtorek, 10 sierpnia uroczystość rozpoczęła msza św. Odpustowi towarzyszył kiermasz, który cieszył oczy małych i dużych dolszczan, a także akcja bezpłatnych szczepień przeciwko COVID-19.

Odpust ku czci św. Wawrzyńca na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń w gminie Dolsk. W tym roku odpust zaplanowano na 9-10 sierpnia. W wigilię uroczystości, w poniedziałek 9 sierpnia odbył się sakrament chorych oraz litania do św. Wawrzyńca i procesja z obrazem św. Wawrzyńca.

Główne uroczystości miały natomiast miejsce we wtorek, 10 sierpnia. Przypomnijmy, że tego dnia przypada rocznica śmierci św. Wawrzyńca. O godzinie 8.00 odbyła się uroczysta msza św. o powołania kapłańskie i zakonne w parafii z udziałem kleryków i diakona arcybiskupiego seminarium duchownego w Poznaniu oraz ks. neoprezbitera.

Z kolei o godzinie 10.00 odbyło się nabożeństwo w intencji małżeństw z obrzędem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. W samo południe zaplanowano sumę odpustową i procesję wokół świątyni.

Ks. proboszcz Rafał Pleszewa podczas kazań przypomniał postać św. Wawrzyńca, podkreślając jego męczeństwo i bohaterstwo. Modlitwa do św. Wawrzyńca ma ustrzec przed pożarem. Uważa się, że święty pomaga w chorobach reumatycznych i w poparzeniach. Według legendy miał schodzić co piątek do czyśćca, by wybawić choćby jedną duszę.

Odpustowi towarzyszył kiermasz. Naszą uwagę zwróciła pani Gabriela, która sama o sobie mówi „Pani Lalka”. Mieszkanka Swarzędza od wielu lat ręcznie szyje laleczki dla dzieci, które ubiera w samodzielnie wydziergane ubranka. Ponadto na straganach nie zabrakło diabełków, lizaków, waty cukrowej, zabawek i innych atrakcji cieszących oczy małych i dużych dolszczan.

Podczas wtorkowych uroczystości można było także skorzystać ze szczepienia przeciwko COVID-19. Tuż przy kościele św. Wawrzyńca w Dolsku pojawił się mobilny punkt szczepień. Punkt szczepień przyjmował chętnych „z ulicy”. Oznaczało to, że nie trzeba było wcześniej się rejestrować czy umawiać. Punkt dysponował preparatami firmy Johnson & Johnson i Pfizer.

Pomysł ten podsunął wojewoda wielkopolski, który w porozumieniu z kościelnymi władzami oraz szpitalem w Śremie podjął decyzję, aby podczas odpustu dać możliwość osobom chętnym do zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Chętnych nie brakowało.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Komputery dostaną drugie życie – trafią do szkół

W Powiatowym Urzędzie Pracy wymieniono sprzęt komputerowy. Ze środków starostwa powiatowego w Śremie zakupiono nowe urządzenia. Stare sprzęty jednak nie trafią na złom, ale...

Jednak będą posługiwać się paszportem covidowym

- Podczas wtorkowego spotkania, wspólnie uznaliśmy, że zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie. Ustaliliśmy pewne zasady, które pozwolą nam aktywnie uczestniczyć w spotkaniach Klubu...

Doceniają swoją kobiecość

Projekt „Kobiecość To Ja” jest odpowiedzią na potrzeby kobiet z niepełnosprawnościami, które również pragną czuć się bezpiecznie i komfortowo. Uczestniczkami projektu są kobiety z...