9.5 C
Śrem
poniedziałek, 18 października, 2021
Strona główna Kultura Muzeum Śremskie zaprasza na Nieme Kino pod Gwiazdami
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Muzeum Śremskie zaprasza na Nieme Kino pod Gwiazdami

Na sobotę, 14 sierpnia Muzeum Śremskie zaprasza na niezwykłą projekcję. O godzinie 21.00 zaplanowano Nieme Kino pod Gwiazdami. Dodatkową atrakcją będzie muzyka grana na żywo. Wstęp wolny!

Muzeum Śremskie zaprasza na Nieme Kino pod Gwiazdami. Zaprezentuje klasyczne dzieło Bustera Keatona „Generał”. Jest to pozycja, którą powinien znać każdy. Film uważany jest za najlepszą niemą komedię wszech czasów.

Dodatkową atrakcją będzie muzyka do filmu wykonywana na żywo. Przed śremską publicznością wystąpi Marcin Pukaluk – kompozytor, performer i producent muzyczny, który tworzy muzykę do filmów i gier komputerowych. Prowadzi również bogatą działalność koncertową. Jako wielki pasjonat filmu niemego jeździ po kinach studyjnych w całej Polsce, grając seanse z muzyką na żywo.

„Generał” to bez wątpienia najlepszy film Bustera Keatona, znakomitego scenarzysty, reżysera, aktora, zwanego „człowiekiem o kamiennej twarzy”. Stanął w nim słynny komik po obu stronach kamery, tworząc ze scenariusza napisanego na podstawie jak najbardziej poważnej, opartej na faktach książce Williama Pittingera „The Great Locomotive Chase” arcydzieło komizmu, a ze swej roli – jedną z największych kreacji w dziejach kina. Nawiasem mówiąc, ten dość drogi film okazał się finansową klapą, dopiero z biegiem lat zaczęto doceniać jego walory. A główne walory „Generała” to widowiskowość, znakomity – wydobywający z akcji ogromny suspens – montaż, istna feeria gagów, a nade wszystko aktorstwo, zwłaszcza głównego bohatera. Często przeciwstawiano Keatona Chaplinowi, twierdząc, że komizm „wiecznego włóczęgi” bazuje na uczuciach, a Keatona – jest bardziej wymyślony, mechaniczny. „Generał” pokazuje, że nie jest to do końca prawdą. W człowieku, na twarzy którego nie pojawia się uśmiech, także buzują uczucia.

Stany Zjednoczone, wojna secesyjna. Johnnie Gray jest spokojnym mieszkańcem Południa, nie zostaje przyjęty do wojska, gdyż – jak twierdzą władze – bardziej przydatny jest społeczeństwu jako maszynista. Annabelle, jego narzeczona, nie wierzy w zapewnienia chłopca. Sądząc, że to tchórzowskie wymówki, zrywa znajomość z ukochanym. Zbieg okoliczności sprawia, że Annabelle znalazła się w pociągu porwanym przez unionistów. Gdy Johnnie to spostrzega, natychmiast rzuca się na pomoc dziewczynie. Nie dość, że uprowadzili pociąg z jego narzeczoną, to jeszcze ukradli mu lokomotywę, tytułowego „Generała”. Po wielu perypetiach młody maszynista przechwytuje pociąg, odprowadza go do rodzinnego miasteczka, przypadkowo bierze do niewoli generała północnej armii oraz ratuje ukochaną, która skruszona swym wcześniejszym postępowaniem i pełna podziwu dla odwagi Johnnieego, rzuca mu się w ramiona. Gray staje się także wojennym bohaterem, uhonorowanym za swój czyn stopniem oficerskim konfederackiej armii.

14 sierpnia, godz. 21.00 – wstęp wolny!

Muzeum Śremskie zaprasza na Nieme Kino pod Gwiazdami

Źródłofot.pixabay
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Autobus stanął w płomieniach. Nocna akcja strażaków

Nocą, kilka minut po godzinie 3, straż pożarna została powiadomiona o pożarze autobusu jak się później okazało na ul. Włókniarzy w Śremie. Zgłoszenie było...

Uwijali się, jak w ukropie. Zamenhofa już otwarta

W czwartek 7 października rozpoczął się remont ul. Zamenhofa w Śremie. Natomiast już w piątek 15 października w godzinach wieczornych z ulicy zniknęła większość...

30-lecie Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Śremsong

Cykl koncertów inauguruje obchody 30. rocznicy Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Śremsong, którego finałem będzie koncert jubileuszowy w maju 2022 roku. Organizatorem koncertów jest Janusz...