9.5 C
Śrem
poniedziałek, 18 października, 2021
Strona główna Kultura Kapela góralska porwała publiczność. Reaktywacja „Muzycznych Piątków nad Wartą”
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Kapela góralska porwała publiczność. Reaktywacja „Muzycznych Piątków nad Wartą”

Ten piątkowy wieczór należał do górali. W ogrodzie Śremskiego Ośrodka Kultury w piątek, 6 sierpnia zagrała kapela Zbyrcok Hyćka. Było to spotkanie z prawdziwie góralską „pikną” muzyką i gwarą.

Po czternastu latach powróciły „Muzyczne Piątki nad Wartą”. W pierwszy piątek zagrała kapela góralska Zbyrcok Hyćka. Kapela została założona w 1995 roku. Jej liderem jest Ryszard Gąska. Grupa ma na swoim koncie wiele nagród. Występowali w Polsce i za granicą. Skład grupy to autentyczni górale, prezentujący się w prawdziwych góralskich strojach.

Gościem specjalnym tego wydarzenia była Gabriela Wasielewska, która 28 lat zapoczątkowała te muzyczne piątkowe spotkania.

– Mogę powiedzieć, że „Muzyczne Piątki nad Wartą” to było moje dziecko. Narodziły się razem ze mną wtedy, kiedy rozpoczęłam pracę w ośrodku kultury w 1993 roku. Odeszły też razem ze mną w roku 2007, po czternastu latach grania. Graliśmy w każdy piątek lipca i sierpnia. Było to prawie 130 piątków – wspomina była dyrektor Śremskiego Ośrodka Kultury.

Dodaje także, że muzyka, jaką wtedy można było usłyszeć w ogrodzie ŚOK była bardzo różna. Pojawiało county, blues, jazz, piosenka turystyczna, studencka oraz właśnie muzyka góralska.

– Jeżeli ktoś był z nami 28 lat temu, to może pamięta, jakim symbolem zaczynaliśmy te muzyczne spotkania? Zawsze wychodziłam na scenę i mówiłam „ognisko się pali możemy zaczynać”. Jest mi bardzo miło, że dziś też widzę rozpalone ognisko. Dziękuję, że po 14 latach mogę tu być i przypomnieć sobie, jak to jest znowu wyjść na tę scenę – mówiła z sentymentem Gabriela Wasielewska.

Tego wieczoru kapela nie tylko zaprezentowała swoje muzyczne umiejętności, ale także porwała publiczność do wspólnej zabawy. Dwie godziny góralskiej muzyki, prawdziwie podhalańskiej gwary i integracji widowni sprawiły, że wieczór ten był wyjątkowy.

A to ciekawe

Autobus stanął w płomieniach. Nocna akcja strażaków

Nocą, kilka minut po godzinie 3, straż pożarna została powiadomiona o pożarze autobusu jak się później okazało na ul. Włókniarzy w Śremie. Zgłoszenie było...

Uwijali się, jak w ukropie. Zamenhofa już otwarta

W czwartek 7 października rozpoczął się remont ul. Zamenhofa w Śremie. Natomiast już w piątek 15 października w godzinach wieczornych z ulicy zniknęła większość...

30-lecie Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Śremsong

Cykl koncertów inauguruje obchody 30. rocznicy Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Śremsong, którego finałem będzie koncert jubileuszowy w maju 2022 roku. Organizatorem koncertów jest Janusz...