24.7 C
Śrem
wtorek, 16 sierpnia, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Kwiaty dla Wybickiego

W 230 rocznicę przysięgi złożonej w Śremie przez Józefa Wybickiego, delegacja młodzieży ze Śremskiego Instytutu Historii i śremscy działacze ruchu Kukiz`15 złożyli przed popiersiem Generała na śremskim rynku wiązanki kwiatów.

Przypomniał o tym wydarzeniu w krótkim wystąpieniu Emil Majsner, radny powiatowy. W sierpniu 1791 roku Józef Wybicki został wybranym jako jeden z dwóch delegatów miasta Poznania na sejm w Warszawie. Aby móc reprezentować Poznań na sejmie, musiał przystąpić do stanu mieszczańskiego i w tym celu 6 sierpnia 1791 roku przed magistratem w Śremie przyjął obywatelstwo Śremu, biorąc na siebie obowiązek zwierzchności miasta Śremu.

A oto dosłowna rota przysięgi, jaką wygłosił Józef Wybicki z tej okazji na śremskim rynku 230 lat temu. (pisownia oryginalna)

Ja Józef Wybicki, najjaśniejszemu Królowi Rzeczypospolitej wierny będę, posłuszeństwo Prawom i ustawom Sejmowym za najściślejszy biorę Obowiązek, zwierzchności miasta Srzemu w którym do obywatelstwa przyłączony jestem Podległym być chcę i Obowiązki wszelkie Zachowam, co wszystko zaręczam tak za siebie jak i za następców moich, na com się podpisał.

Po wystąpieniu radnego, delegacja młodych aktywistów oraz Emil Majsner wraz z Mirosławem Piaseckim, społecznym asystentem posła Kukiza, złożyli u stóp postumentu z popiersiem Józefa Wybickiego wiązanki kwiatów.

A to ciekawe