3.8 C
Śrem
wtorek, 30 listopada, 2021
Strona główna Aktualności Gmina szuka pieniędzy na schronisko w Gaju
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Gmina szuka pieniędzy na schronisko w Gaju

Z końcem 2021 roku z porozumienia międzygminnego finansującego schronisko dla zwierząt w Gaju wystąpią dwie gminy, które tylko w tym roku do budżetu schroniska przyniosą ponad 200 tys. zł.

Gmina Śrem już stara się, aby w przyszłym roku deficyt budżetowy schroniska w Gaju był jak najmniejszy i poczyniła pierwsze kroki, aby odchodzące gminy zastąpić innymi, które będą chętne partycypować w utrzymaniu, w zamian za odławianie bezpańskich zwierząt z ich terenu.

W związku z zaistniałą sytuacją gmina Śrem zwróciła się propozycją akcesu do porozumienia do kilkunastu gmin, które w latach wcześniejszych zainteresowane były nawiązaniem współpracy z gminą Śrem w zakresie zapewnienia opieki bezdomnych zwierzętom – mówi Julia Projs z Pionu Komunikacji Społecznej i Informatyzacji Zespołu Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Śremie.

Jak się dowiadujemy, chętnych dawniej nie brakowało, ale czy teraz, kiedy inflacja wzrosła, a koszty nie maleją, zdecydują się oni na partycypowanie w kosztach utrzymania schroniska na obecnych zasadach?

Czytaj także: Kolejna gmina odchodzi z Gaju

Po wstępnych rozmowach na szczycie gmin swoją chęć dołączenia do porozumienia wyraziły dwie gminy: Jaraczewo (pow. jarociński) oraz Śmigiel (pow. kościański). Mają one czas do końca miesiąca na podjęcie ostatecznej decyzji o wejściu do porozumienia międzygminnego z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie powierzenia gminie Śrem zadania związanego z prowadzeniem schroniska dla bezdomnych zwierząt i ochroną przed bezdomnymi zwierzętami, polegającego na rozbudowie i eksploatacji Międzygminnego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Gaju.

Już teraz można powiedzieć, że obecność tych dwóch gmin w porozumieniu nie wypełni dziury budżetowej powstałej w wyniku wyjścia z porozumienia miasta Kościan i gminy Krobia. To wynika ze sposobu finasowania schroniska przez gminy będące w porozumieniu. – Aktualnie uczestnicy porozumienia partycypują w kosztach utrzymania i modernizacji Międzygminnego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt według zasady procentowej przyjętej przez wszystkie gminy. Udział procentowy gmin w dotacji celowej opiera się o liczbę ludności danej gminy, na podstawie danych z GUS – wyjaśnia Julia Projs.

Bądź na bieżąco! Twój ulubiony tygodnik na wyciągnięcie ręki. W telefonie, w tablecie, w laptopie. Nie czekaj na papierowe wydanie. Wykup elektroniczne wydanie już teraz. Więcej na ten temat przeczytasz w kolejnych wydaniach Tygodnia Ziemi Śremskiej.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Komputery dostaną drugie życie – trafią do szkół

W Powiatowym Urzędzie Pracy wymieniono sprzęt komputerowy. Ze środków starostwa powiatowego w Śremie zakupiono nowe urządzenia. Stare sprzęty jednak nie trafią na złom, ale...

Jednak będą posługiwać się paszportem covidowym

- Podczas wtorkowego spotkania, wspólnie uznaliśmy, że zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie. Ustaliliśmy pewne zasady, które pozwolą nam aktywnie uczestniczyć w spotkaniach Klubu...

Doceniają swoją kobiecość

Projekt „Kobiecość To Ja” jest odpowiedzią na potrzeby kobiet z niepełnosprawnościami, które również pragną czuć się bezpiecznie i komfortowo. Uczestniczkami projektu są kobiety z...