9.5 C
Śrem
poniedziałek, 18 października, 2021
Strona główna Aktualności Brodnica Spacer z Józkiem i Janem w tle
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Spacer z Józkiem i Janem w tle

Miniony weekend dla pasjonatów lokalnej historii i nie tylko był nie lada gratką. W Manieczkach bowiem odbyło się wydarzenie związane z historią miejscowości nierozerwalnie związaną z osobami generała Józefa Wybickiego i Jana Baiera.

31 lipca oraz 1 sierpnia Stowarzyszenie Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. gen. Józefa Wybickiego zorganizowało historyczny spacer z terenowym questem. Wydarzenie poświęcone było historii Manieczek nierozerwalnie związanej z osobą generała Józefa Wybickiego. W głównej mierze to właśnie na osobie Wybickiego skupiło się całe wydarzenie, aczkolwiek oddano też rację Janowi Baierowi, drugiej po Wybickiem, osobie istotnej dla rozwoju Manieczek.

Głównym punktem wydarzenia był terenowy quest, którego zwieńczeniem było zdobycie okolicznościowej pieczątki. Kto w przeszłości uczestniczył w tego typu questach przygotowanych przez Unię Gospodarczą Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości, ten od razu pojął, z „czym to się je”. Zabawa była prosta i przyjemna, bo i pogoda dopisała – nie było słońca, a sobotni wiaterek zachęcał do eksploracji wsi.

Czytaj także: Pożary. Strażacy walczyli z pożarem zboża i szopy

Rolą uczestników było podążać za instrukcjami i szukać charakterystycznych, wymienionych w tekście questa punktów, które przybliżają ich do finału.

Sam quest przewidziany był na 45 minut, ale organizatorzy nikomu nie mierzyli czasu ze stoperem w ręce. Każdy pokonywał go w swoim tempie. W pojedynkę lub grupowo, dyskutując i zastanawiając się nad historią Manieczek i istotnych jej punktach na mapie.

Naturalnie w jej epicentrum manieczkowska rotunda, która stanęła otworem dla uczestników terenowej zabawy i każdy z obecnych mógł zajrzeć do jej wyremontowanego wnętrza oraz zapoznać się z historią obiektu.

Zwieńczeniem wydarzenia był wykład poświęcony osobie generała Wybickiego oraz historii rotundy w Manieczkach.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Tysiące złotych dla Oskarka

W mienioną niedzielę w Chaławach w Brodnicy przy świetlicy wiejskiej odbył się piknik charytatywny dla Oskara Marciniaka z Kokorzyna w powiecie kościańskim. To odpowiedź...

Autobus stanął w płomieniach. Nocna akcja strażaków

Nocą, kilka minut po godzinie 3, straż pożarna została powiadomiona o pożarze autobusu jak się później okazało na ul. Włókniarzy w Śremie. Zgłoszenie było...

Uwijali się, jak w ukropie. Zamenhofa już otwarta

W czwartek 7 października rozpoczął się remont ul. Zamenhofa w Śremie. Natomiast już w piątek 15 października w godzinach wieczornych z ulicy zniknęła większość...