To już XIV edycja cyklu dla seniorów „Eksperci Dobrego Życia”, który powrócił po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Tematem czwartkowego spotkania było szeroko rozumiane lecznictwo w Polsce, Europie i na całym świecie. W arkana medycyny uczestników spotkania wprowadził lekarz – Mikołaj Mączyński oraz Aleksandra Krupa – studentka kierunku lekarskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego, dietetyk, którzy podczas półtoragodzinnego wykładu opowiedzieli o tym, jak zmieniała się nasza wiedza o chorobach i sposobach radzenia sobie z nimi.
Wykład rozpoczęła opowieść o historii medycyny, począwszy od starożytnych Egipcjan poprzez medycynę indyjską, która słynie z aromatycznych przypraw, aż po starożytne Chiny i zdrowotne właściwości akupunktury.
Uczestnicy spotkania poznali także początki medycyny w starożytnej Europie oraz historię powstania szczepionek. Był to wstęp do szerszej dyskusji na temat szczepień, również tych dotyczących Covid-19. Zaproszeni goście wytłumaczyli czym są powszechne akcje szczepień, jak wygląda aktualny kalendarz szczepień oraz czym są niepożądane odczyny poszczepienne. Pojawił się również temat koronawirusów, które okazuje się od dawna są powszechne w przyrodzie.
Po wykładzie przyszedł czas na pytania. Seniorów interesowały statystyki dotyczące zachorowalności i umieralności na Covid-19. Pytali także o szczegóły dotyczące rodzajów szczepionek oraz objawów zakażenia koronawirusem.