3.8 C
Śrem
wtorek, 30 listopada, 2021
Strona główna Aktualności Brodnica Takie pożegnanie zapamięta na długo. Proboszcz Kryza odchodzi z Manieczek
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Takie pożegnanie zapamięta na długo. Proboszcz Kryza odchodzi z Manieczek

Ksiądz Wojciech Kryza w minioną niedzielę odprawił swoją ostatnią mszę świętą i wygłosił ostatnią homilię, jako proboszcz parafii pw. św. Barbary w Jaszkowie i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Manieczkach.

Choć dla wielu parafian ostatnia niedziela lipca była smutnym wydarzeniem, ponieważ ich ulubiony proboszcz, ksiądz Wojciech Kryza, opuszcza parafię, dla innych było to powód do wyrażenia dziękczynienia za dotychczasową posługę na parafii. Ksiądz Wojciech spędził bowiem tutaj aż 18 lat. Jak sam mówi, parafia pw. św. Barbary w Jaszkowie i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Manieczkach, to jego pierwsza parafia, w której był proboszczem, i wiele go to nauczyło. ­– Nie spodziewałem się, że będzie to aż tyle lat – mówi odchodzący do Ostrowa ks. Wojciech. – Trudno się rozstawać, ale w pewnym momencie przychodzi takie moment… może coś innego… – mówi z drżącym tonem głosu.

Wojciech_Kryza_pożegnanie_księdza

Chociaż ksiądz proboszcz wiedział, że parafianie szykują mu godne pożegnanie, to nie spodziewał się, że będzie ono zrealizowane z takim rozmachem, że na ostatnie spotkanie z księdzem przyjdzie tylu wiernych, a każdy z nich składał mu najserdeczniejsze życzenia i samych sukcesów w parafii Wszystkich Świętych w Otorowie, którą obejmie z dniem 1 sierpnia. – Jestem naprawdę bardzo szczęśliwy, że tylu ludzi pamięta, tylu ludzi się modli w mojej intencji – dodaje duchowny.

Jak sam proboszcz mówi, nie lubi słowa „odchodzi”. Swoim parafianom przekazał, że on nigdzie nie odchodzi, on tylko zmienia parafię i to w ramach tej samej archidiecezji, więc jak tylko będzie okazja, a wierzy, że takowe będą, będzie pojawiał się w Manieczkach, by spotkać się z tymi wszystkimi, którzy tak wspaniale pożegnali go w minioną niedzielę.

Całe niedzielne popołudnie w Manieczkach wypełnione było licznym wspomnieniami z początków probostwa ks. Kryzy w parafii. Ale nie tylko ksiądz opowiadał. Opowiadali również parafianie, którzy przypominali anegdoty z ich życia kościelnego z udziałem proboszcza. Śmiechu, muzyki i słodkiego poczęstunku było tyle, że dla każdego starczyło. Piknikowa atmosfera pożegnania księdza Wojciecha to z pewnością jedno z najmilszych wspomnień, jakie ksiądz zabierze ze sobą do nowej parafii.

Bezkrólewia w Manieczkach jednak nie będzie. Parafia pw. św. Barbary w Jaszkowie i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Manieczkach nie zostanie bez proboszcza. Od połowy maja znane jest już nazwisko duszpasterza, który zastąpi proboszcza Kryzę. To ks. Zbigniew Gutowski, obecny proboszcz parafii pw. św. Faustyny w Plewiskach.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Komputery dostaną drugie życie – trafią do szkół

W Powiatowym Urzędzie Pracy wymieniono sprzęt komputerowy. Ze środków starostwa powiatowego w Śremie zakupiono nowe urządzenia. Stare sprzęty jednak nie trafią na złom, ale...

Jednak będą posługiwać się paszportem covidowym

- Podczas wtorkowego spotkania, wspólnie uznaliśmy, że zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie. Ustaliliśmy pewne zasady, które pozwolą nam aktywnie uczestniczyć w spotkaniach Klubu...

Doceniają swoją kobiecość

Projekt „Kobiecość To Ja” jest odpowiedzią na potrzeby kobiet z niepełnosprawnościami, które również pragną czuć się bezpiecznie i komfortowo. Uczestniczkami projektu są kobiety z...