24.7 C
Śrem
środa, 17 sierpnia, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościBrodnicaUdowodnili, że ratowanie życia mają we krwi
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Udowodnili, że ratowanie życia mają we krwi

Pierwsza taka akcja w Brodnicy i od razu spory sukces! Mowa o przedsięwzięciu „Ratowanie Życia Mamy We Krwi”, którą zorganizowała jednostka OSP Brodnica.

W minioną sobotę na placu przy OSP Brodnica odbyła się pierwsza – i miejmy nadzieję, że nie ostatnia akcja krwiodawcza, pod hasłem „Ratowania Życia Mamy We Krwi”. Rzeczywiście, w Brodnicy udowodniono, że to hasło to nie tylko pusty slogan, a rzeczywistość, która się spełnia.

Do krwiobusu, który stanął przed remizą OSP Brodnica od rana ustawiały się kolejki i efekt jest zadowalający. Podczas tych kilku godzin, w których oczekiwano na krwiodawców zebrano 8 litrów krwi. Oznacza to, że 18 osób oddało ten życiodajny płyn. Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, lekarz nie każdego kwalifikuje do oddawania krwi. Gdyby tak było, to wynik z Brodnicy byłby jeszcze większy, bowiem chętnych było 27 osób, czyli dziewięć z nich zostało odrzuconych ze względów medycznych. Z jednej strony szkoda, ale z drugiej trzeba być zdrowym i w pełni sił, aby móc przekazać innym ten życiodajny płyn.

Naturalnie także dzięki brodnickiej akcji zwiększyła się liczba potencjalnych dawców szpiku kostnego. Podczas brodnickiej zbiórki cztery osoby zapisały się do listy potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Widać, że akcja w niewielkiej Brodnicy przyniosła nadspodziewany sukces. To dobrze wróży przedsięwzięciu pod hasłem: „Ratowanie Życia Mamy We Krwi”. Kto wie, może z czasem o zbiórce w Brodnicy będzie mówiło się jak o zbiórce przed KPP Śrem, którą rozpoczął Piotr Grzelczyk, policjant ze Śremu, a która już na stałe wpisała się w kalendarz akcji krwiodawczych w powiecie.

Pomimo trwania tej i innych zbiórek krwi, RCKiK w Poznaniu podaje, że w banku krwi nadal są niskie oraz bardzo niskie stany krwi grup: B Rh-, A Rh+ oraz grupy 0.

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe