15.1 C
Śrem
poniedziałek, 20 września, 2021
Strona główna Aktualności Książ Wlkp. Czy w Kiełczynku będzie druga Pysząca?
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Czy w Kiełczynku będzie druga Pysząca?

Mieszkańców Kiełczynka i okolicznych miejscowości zbulwersowała informacja, że firma recyklingowa Bemars z Kiełczynka ma nowych właścicieli. W ślad za tym na terenie firmy pojawiły się hałdy odpadów – starych zużytych opon i odpadów drewnianych i drewnopodobnych, pochodzących najprawdopodobniej z rozbiórek, demontażu i remontów domów.

Zaniepokojeni mieszkańcy pytają, czy jednym z nowych właścicieli firmy jest Damian Jabłoński, śremski przedsiębiorca, którego nazwisko widnieje w KRS jako wspólnika w Przedsiębiorstwie Produkcyjno-Usługowym „Sanbud”, dziś w likwidacji, a zarządzającym wcześniej składowiskiem odpadów w Pyszącej.

Sprawdziliśmy w rejestrze KRS. Istotnie, 30 czerwca 2021 roku wpisano do rejestru Przedsiębiorstwa Recyklingowego Bemars Marek Siciński Sp. z o.o. zmiany w dziale właścicieli. Poprzedni właściciel zbył praktycznie wszystkie swoje udziały na rzecz dwóch osób: Anny Gulczyńskiej i Damiana Huberta Jabłońskiego, który objął większościowy pakiet udziałów w spółce. Prezesem zarządu spółki został Dariusz Buchwald. Ustaliliśmy, że posiadający większościowy pakiet udziałów w spółce Damian Hubert Jabłoński jest synem Damiana Ryszarda Jabłońskiego.

Przedmiotem działalności przejętej spółki z Kiełczynka jest najogólniej rzecz ujmując przetwarzanie odpadów, którą prowadzi na podstawie zezwolenia Marszałka Województwa Wielkopolskiego z 22 stycznia 2015 roku.

Zwróciliśmy się do prezesa zarządu spółki z pytaniami dotyczącymi działalności spółki i jej planów na przyszłość. Podzieliliśmy się również obawami, jakie artykułują w tej sprawie mieszkańcy Kiełczynka i okolicznych miejscowości. Dariusz Buchwald, prezes zarządu spółki powiedział nam, że informacje o „drugiej Pyszącej w Kiełczynku” to zwykłe pomówienia, a on bierze pełną odpowiedzialność, jako jednoosobowy zarząd firmy, za wszelkie jej poczynania. Działalność spółki jest ukierunkowana na zbiórkę, przetwórstwo i utylizację odpadów, w szczególności takich jak drewno i jego pochodne oraz opony. Gromadzone na terenie spółki drewno będzie sprzedawane do firmy Kronospan w Szczecinku, potentata branży wykończeniowej mieszkań, producenta m.in. paneli podłogowych. Powiedział nam, że ma kontrakty na dostawę drewna, w tym celu gromadzone są odpady na terenie spółki, podobnie jest z oponami, których pokaźna hałda wystaje już ponad okazałe ogrodzenie firmy. Na zbycie opon firma ma również podpisany kontrakt z Cementownią Górażdże. Będą tam służyły spalane. Kolejnym kierunkiem działalności spółki ma być konfekcjonowanie drewna pochodzącego z podkładów kolejowych pozyskanych od kolei w wyniku prowadzonych remontów torowisk. Odpowiednio pocięte drewno w kostkę ma być w całości eksportowane do Niemiec. (…) Zapewnia, że nie będzie na jej terenie gromadzenia żadnych „śmieci niewiadomego pochodzenia”.

O tym, jakie działania podjął w tej sprawie burmistrz Książa Wlkp. piszemy w dalszej części artykułu. Całość dostępna jest w papierowym wydaniu Tygodnia Ziemi Śremskiej.

A to ciekawe

Zrobili krok do mistrzostwa

Za nami trzeci weekend z Green Bike Ligą. Tym razem walkowerów było już dużo mniej, bo nie stawiły się jedynie Niesłabin i Kawcze. PUH Cynk...

Na crossie bez kasku. Nieprzytomny motocyklista w szpitalu

Około godziny 15.30 policja oraz pogotowie ratunkowe zostały powiadomione o wypadku na motocyklu typu cross. Doszło do niego w trudno dostępnym terenie za wałami...

QuaRunTina – trzecia wystawa prac Matyldy Lepieszy

Wystawę prac pod nazwą QuaRunTina, w znacznej części są to grafiki i rysunki piórkiem, będzie można oglądać w salach wystawowych naszej biblioteki do 1...