21.5 C
Śrem
sobota, 2 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościKościan opuszcza Gaj. Czy nasze gminy zapłacą więcej?
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Kościan opuszcza Gaj. Czy nasze gminy zapłacą więcej?

Po ponad dekadzie członkostwa w porozumieniu międzygminnym finansującym Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Gaju, na jego opuszczenie zdecydowało się miasto Kościan, drugi największy „udziałowiec” w Gaju. Naturalnie poszło o pieniądze.

W porozumieniu międzygminnym finansującym Gaj jest osiem gmin. Najwięcej na utrzymanie schroniska łoży Śrem, który pokrywa 31 procent kosztów utrzymania schroniska, gdzie opiekę znajdują psy oraz koty. To z grubsza licząc ponad 235 tys. zł rocznie. Miasto Kościan, drugi największy „udziałowiec” w Gaju na jego utrzymanie łoży 136 tys. zł rocznie. W dalszej kolejności znajdują się: gmina Kościan – 12 procent (91.249 złotych), Krobia – 10 procent (76 tysięcy), Czempiń – 8 procent (60.832 złotych), Krzywiń – 7 (53.228 złotych) procent, oraz Dolsk i Brodnica po 4 procent (30 tysięcy złotych). Bez miasta Kościan będzie spora dziura w budżecie Gaju, którą trzeba załatać.

Na ostatniej sesji rady miejskiej w Kościanie burmistrz Piotr Ruszkiewicz przekonał radnych do wypowiedzenia porozumienia finansującego schronisko w Gaju. Zdaniem burmistrza Kościana, miasto płaciło zbyt wysokie kwoty, niewspółmierne do ilości trafiających do schroniska psów z terenu Kościana. W ubiegłym roku do Gaju z terenu miasta Kościan trafiły 23 psy, natomiast z gminy Kościan, która płaci mniej za udział w członkostwie, trafiło ich więcej.

– Miasto co roku płaci ponad 100 tys. na utrzymanie schroniska. W 2019 r. było to blisko 123 tys. zł na cały rok, w 2020 była to kwota 129 tys. zł, a w tym roku ma to być prawie 137 tys. zł. To nie sprawiedliwe – mówił podczas sesji burmistrz Kościana, Piotr Ruszkiewicz. – Były to rozmowy z uczestnikami związku, któremu przewodzi gmina Śrem. Te rozmowy spełzły jednak na niczym. Od burmistrza Śremu usłyszeliśmy, że żaden z uczestników związku nie wyraził chęci, aby zmienić sposób rozliczania kosztów – podkreślał włodarz miasta Kościan.

Władze Kościana jako jedną z propozycji podziału kosztów proponowały powrót do dawnych zasad, wg których wysokość finansowania ustalano na podstawie liczby mieszkańców i liczby oddanych do schroniska psów i kotów.

Klamka zapadła. Radni w stosunku 20 głosów za do 1 przeciw przystali na pomysł burmistrza Kościana i miasto wyjdzie z porozumienia z zachowaniem półrocznego okresu wypowiedzenia. To oznacza, że Śrem jako przewodzący porozumieniu międzygminnemu ma czas na znalezienie następcy, który zechce współfinansować utrzymanie schroniska w Gaju.

Bądź na bieżąco! Twój ulubiony tygodnik na wyciągnięcie ręki. W telefonie, w tablecie, w laptopie. Nie czekaj na papierowe wydanie. Wykup elektroniczne wydanie już teraz.

Wystąpienie ze związku to przede wszystkim problem nie dla gmin członkowskich, ale dla schroniska w Gaju, które będzie musiało zmierzyć się z brakiem sporej ilości gotówki, tak niezbędnej do utrzymania zwierząt, zapewnienia im odpowiednich warunków i leczenia. Tych podopiecznych z pewnością nie ubędzie w liczbie tak dużej, żeby dostępne środki pokrywały się z dziurą w budżecie. Przed kierownictwem oraz gminą Śrem trudne zadanie znalezienia następcy lub następców, którzy zechcieliby partycypować w kosztach utrzymania schroniska.

Głównym argumentem burmistrza Ruszkiewicza były oszczędności, ale w praktyce tych nie będzie. Środki, które miałyby trafiać na konto schroniska w Gaju trafią teraz do dwóch podmiotów: Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Azorek” w Obornikach oraz do kościańskiego TOZ-u. Czy bezpańskie zwierzęta z terenu miasta Kościan będą miały tam zapewnioną taką opiekę, jaką otrzymały w uchodzącym za wzorcowe schronisku w Gaju?

Chcesz wesprzeć Fundacja Schronisko dla zwierząt w Gaju? Nie prostszego, skontaktuj się z nimi, a z pewnością z ochotą skorzystają oni z Twojej formy wsparcia.

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe