21.5 C
Śrem
sobota, 2 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościKsiąż Wlkp.Popołudnie na ksiąskim rynku. Pogoda mieszkańcom spłatała figla
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Popołudnie na ksiąskim rynku. Pogoda mieszkańcom spłatała figla

W sobotnie popołudnie, 17 lipca ksiąski rynek wypełnił się mieszkańcami gminy, w tym specjalnie zaproszonymi na tę okoliczność członkami Uniwersytetu Entuzjastów Świata. Na wszystkich, którzy tu zajrzeli, czekało wiele atrakcji, przygotowanych przez gminę Książ Wlkp. i Centrum Kultury Książ Wlkp. Część wydarzeń trzeba było jednak odwołać, bowiem nad miastem przeszła ulewa.

Plany na to popołudnie były ciekawe. Niestety siła wyższa spowodowała, że część sobotnich atrakcji trzeba było odwołać. Nad Książ nadciągnęła burza i spora ulewa.

– Wielkim zainteresowaniem cieszyły się stojące na rynku stoiska informacyjno-zdrowotne, które przygotowały urząd miejski w Książu Wlkp., GUS i ZUS – relacjonuje Mariola Kaźmierczak, szefowa ksiąskiego CK.

Uczestnicy „Popołudnia na rynku” mogli m.in.

  • spisać się w ramach Narodowego Spisu Powszechnego i Mieszkań 2021 (i wziąć z tego tytułu udział w loterii) przeprowadzonego przez pracowników poznańskiego GUS-u,
  • poznać procedurę aplikowania o świadczenie „Dobry start 300+” oraz prowadzenia bankowego konta i otrzymywania świadczenia z ZUS-u drogą elektroniczną,
  • dowiedzieć się, jak założyć profil zaufany, jak skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, czym jest CEEB, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków i jakie w związku z nią, zostały nałożone obowiązki,
  • poznać usługi oferowane przez ksiąski OPS,
  • dowiedzieć o trwającej akcji szczepień oraz o sierpniowej okazji do zaszczepienia się w mobilnym punkcie, który już niebawem stanie na ksiąskim rynku.

Coś dla zdrowia

Z kolei na stoiskach związanych z profilaktyką zdrowotną mieszkańcy mogli m.in. zbadać swoje BMI, poziom cukru i wzrok. – Tego rodzaju badania wykonywały pielęgniarki: Urszula Wojciechowska i przedstawicielka przychodni „Bellus” w Książu Wlkp., a także Agnieszka Wesołek, dietetyk – dodaje Mariola Kaźmierczak.

Na stoisku policji najwięcej atrakcji czekało na najmłodszych, którzy mogli wsiąść do radiowozu, włączyć policyjnego koguta czy w alkogoglach przejść slalom.

Spotkanie na rynku miało charakter również profilaktyki uzależnień. O nich opowiedziała mieszkańcom gminy specjalistka w tym zakresie, psychoterapeutka Dorota Drąg z Przychodnia Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia w Śremie.

Coś dla studentów UEŚ

– Członkowie Uniwersytetu Entuzjastów Świata otrzymali letni rozkład jazdy, czyli rozpiskę, jakie atrakcje są dla nich przewidziane w okresie wakacyjnym oraz dowiedzieli się, że uniwersytet jest już zarejestrowanym stowarzyszaniem. Dostali także małe prezenty, w tym m.in. specjalne pojemniki na tabletki i w ramach zaliczenia tego spotkania musieli pozbierać wpisy w poszczególnych stoiskach – podkreśla dyrektor CK.

Zanim przyszła wielka ściana deszczu i burza, temat diety częściowo poruszyli Agnieszka Wesołek i Bartek Siejak – dietetyk i trener personalny w jednej osobie. Niestety ten punkt programu, jak i pozostałe, musiały zostać odwołane ze względu na pogodę.

– Dlatego kino plenerowe, jak i koncert duetu: Julia Bartkowiak-Wojciechowska i Jacek Golimowski odbędą się w późniejszym terminie. Szczegóły niebawem! – zapewnia Mariola Kaźmierczak.

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe