15.1 C
Śrem
poniedziałek, 20 września, 2021
Strona główna Aktualności Brodnica Czy ciągnący się spór o drogi w Brodnicy końcu zostanie zażegnany?
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Czy ciągnący się spór o drogi w Brodnicy końcu zostanie zażegnany?

W Brodnicy trwa ożywiona dyskusja dotycząca kilku osiedlowych ulic, dróg wewnętrznych na jednym z osiedli bloków. Mieszkańcy skarżą się, że ulice przypominają ser szwajcarski. Gmina rozkłada ręce i nic z tym zrobić nie może – nie oni są właścicielami, choć niektórzy tak uważają.

Problem kilku ulic w Brodnicy nie jest nowy, ale w ostatnich tygodniach się nasilił. Mieszkańcy mają dość łatania dziur na własną rękę, a spółdzielnia w Manieczkach, która administruje osiedlem, zarzeka się, że to nie jej własność i kieruje uwagi mieszkańców do władz gminnych.

My nie jesteśmy władni w tym zakresie – mówi Marek Pakowski, wójt gminy Brodnica. – Od lat staramy się o przejęcie tych dróg wewnętrznych, ale temat utknął w martwym punkcie – wyjaśnia samorządowiec.

Coś jednak drgnęło. 8 lipca w urzędzie gminy w Brodnicy zorganizowano spotkanie, w którym uczestniczyły wszystkie zainteresowane strony, czyli gminni urzędnicy, przedstawiciele spółdzielni z Manieczek oraz zarząd wspólnoty mieszkaniowej rzeczonego osiedla, a także reprezentantki Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Poznaniu, głównego właściciela dróg na osiedlu.

Drogi wewnętrzne Brodnica

Po raz kolejny wrócił temat, aby całość przekazać na rzecz gminy – nadmienić trzeba, iż od roku 2014 wójt gminy Brodnica nieustannie próbuje przejąć drogi na ul. Orzechowej w Brodnicy. ­ Przedstawicielki Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Poznaniu stwierdziły, że ich zdaniem Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Poznaniu, będący współwłaścicielem przedmiotowej nieruchomości razem z właścicielami lokali, również będzie zainteresowany przekazaniem na rzecz gminy Brodnica swoich udziałów w nieruchomości wspólnej.

Logistycznie temat nie będzie łatwy do załatwienia. Najpierw trzeba wyodrębnić drogi wewnętrzne z działki, a z takim wnioskiem może wystąpić jednie właściciel nieruchomości. Tych jest… 141 (udziałów). W tym w 13 przypadkach nie przeprowadzono postępowań spadkowych. Sytuacja nieprzeprowadzenia postępowań spadkowych po zmarłych właścicielach lokali stwarza wewnątrz wspólnoty mieszkaniowej trudności z przeprowadzeniem procedury mającej na celu wydzielenie dróg wewnętrznych z ww. nieruchomości.

Drogi wewnętrzne Brodnica

Wójt zapowiedział, że gdy wszystkie powyższe działania zostaną już spełnione, a drogi przejdą na własność gminy Brodnica (oczywiście tylko jako odrębna nieruchomość oznaczona geodezyjnie jako drogi, bez przypisanych udziałów w całej nieruchomości) wystąpi on do KOWR w Poznaniu o udzielenie bezzwrotnej pomocy finansowej, z której współfinansuje remont dróg wewnętrznych osiedla. Kiedy to się stanie? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Najważniejsze jednak, że w temacie pojawiło się całkiem jasno świecące światełko w tunelu.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Zrobili krok do mistrzostwa

Za nami trzeci weekend z Green Bike Ligą. Tym razem walkowerów było już dużo mniej, bo nie stawiły się jedynie Niesłabin i Kawcze. PUH Cynk...

Na crossie bez kasku. Nieprzytomny motocyklista w szpitalu

Około godziny 15.30 policja oraz pogotowie ratunkowe zostały powiadomione o wypadku na motocyklu typu cross. Doszło do niego w trudno dostępnym terenie za wałami...

QuaRunTina – trzecia wystawa prac Matyldy Lepieszy

Wystawę prac pod nazwą QuaRunTina, w znacznej części są to grafiki i rysunki piórkiem, będzie można oglądać w salach wystawowych naszej biblioteki do 1...