15.1 C
Śrem
poniedziałek, 20 września, 2021
Strona główna Aktualności Polski Ład dla emerytów. Czy na tym skorzystają?
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Polski Ład dla emerytów. Czy na tym skorzystają?

Polski rząd zapowiedział zmiany dla emerytów. Proponowany Polski Ład ma wprowadzić m.in. emeryturę bez podatku, PIT-0 dla pracujących seniorów oraz zwiększenie drugiego progu podatkowego. Ładnie wygląda to na papierze, a co oznacza w praktyce?

Promowany przez rząd Polski Ład ma wprowadzić liczne zmiany, które, zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego, mają dać realne korzyści dla 91 proc. emerytów i rencistów. – Działania rządu zbudowane są na fundamencie solidarności międzypokoleniowej. Wspierają materialnie seniorów – zapewnia premier.

Zmiany zawarte w Polskim Ładzie, według założeń rządu, mają spowodować, że aż 65 proc. emerytów i rencistów nie zapłaci podatku. W ramach wprowadzanych reform emerytury i renty zostaną podwyższone o wysokość podatku dla świadczeń nieprzekraczających 2500 złotych brutto miesięcznie. Emeryci będą otrzymywać więcej nawet 2 000 zł rocznie.

– Dodatkowo seniorzy, którzy nadal pracują po osiągnięciu wieku emerytalnego, otrzymają dedykowaną zwyżkę swoich finansów w postaci zerowego podatku dochodowego – PIT-0. Podatek ten planowany jest dla zarobków nieprzekraczających 2500 złotych brutto miesięcznie. Nowy instrument zachęci do kontynuacji pracy na emeryturze. Na tych zmianach, które wprowadza Polski Ład, zyska aż 91 proc. emerytów i rencistów – podkreśla w swoich przemówieniach premier i dodaje – Teraz dokonujemy kolejnego kroku – to kwota wolna od podatku. Czyli tak naprawdę, emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł. To oznacza, że przy średniej emeryturze, w kieszeni emeryta zostanie rocznie do 2 tys. zł – uważa Mateusz Morawiecki.

Tymczasem proponowane zmiany spowodują, że spora część emerytów straci na zmianach. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jednym z podstawowych założeń Polskiego Ładu jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych, które wpłynie też na świadczenia, które otrzymują emeryci. Rząd planuje również likwidację możliwości odpisania składki zdrowotnej od podatku. Oznacza to, że mimo wzrostu kwoty wolnej, część emerytów dostanie niższe świadczenia. Część jednak zyska.

Zdaniem Businessinsider otrzymujący najniższe emerytury będą mogli liczyć na dodatkowe 46 zł miesięcznie. Do tej pory 1000 zł brutto oznaczało bowiem 864 zł na rękę. Po zmianach będzie to już 910 zł – państwo potrąci bowiem tylko 9 proc. (90 zł) wspomnianej składki zdrowotnej. Wraz ze wzrostem comiesięcznego świadczenia, wzrośnie również oszczędność emerytów. Przy świadczeniu 1,5 tys. zł brutto na rękę dostaną oni więcej o 92 zł, a przy emeryturze wynoszącej 2 tys. zł brutto – aż 138 zł. Korzyści z reformy rosną do kwoty 2,5 tys. brutto. Emeryt z takim świadczeniem na zmianach zyska według Instytutu Emerytalnego 184 zł. Powyżej tej granicy zyski spadają. Aż do kwoty 5 tys. zł brutto. Emeryci z takim świadczeniem na Polskim Ładzie stracą. Do tej pory otrzymywali na konto 4134 zł. Po zmianach dostaną o 9 zł mniej. Różnica na niekorzyść seniorów pogłębi się wraz ze wzrostem emerytury. Wszystko przez składkę zdrowotną, której nie będzie już można odliczyć od podatku. I nie zrekompensuje tego wyższa kwota wolna.

Wyższa kwota wolna od podatku nie pomoże też osobom, które korzystają z ulgi rehabilitacyjnej lub odpisują od podatku wydatki na leki. W gorszej sytuacji mogą się znaleźć także osoby, które do emerytury dorabiają na umowie o pracę, lub prowadzą działalność gospodarczą.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Zrobili krok do mistrzostwa

Za nami trzeci weekend z Green Bike Ligą. Tym razem walkowerów było już dużo mniej, bo nie stawiły się jedynie Niesłabin i Kawcze. PUH Cynk...

Na crossie bez kasku. Nieprzytomny motocyklista w szpitalu

Około godziny 15.30 policja oraz pogotowie ratunkowe zostały powiadomione o wypadku na motocyklu typu cross. Doszło do niego w trudno dostępnym terenie za wałami...

QuaRunTina – trzecia wystawa prac Matyldy Lepieszy

Wystawę prac pod nazwą QuaRunTina, w znacznej części są to grafiki i rysunki piórkiem, będzie można oglądać w salach wystawowych naszej biblioteki do 1...