2.1 C
Śrem
czwartek, 27 stycznia, 2022
Strona główna Aktualności Nadciąga drożyzna. Będą wyższe mandaty i OC za punkty karne
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Nadciąga drożyzna. Będą wyższe mandaty i OC za punkty karne

Szykują się zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Rząd zapowiada wyższe mandaty, kary grzywien i wysokość OC uzależniona od punktów karnych.

Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy – w Polsce za wykroczenia drogowe płacimy relatywnie niskie kary czy to w postaci grzywny czy w postępowaniu mandatowym. To ma się zmienić. Rząd opublikował propozycje zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Co tu dużo mówić – nadciąga drożyzna.

Zacznijmy od kary grzywien. Te zostaną podniesione z 5 tys. zł (obecnie) do 30 tys. zł (proponowane). Mandaty karne za przekroczenie dopuszczalnej prędkości będą w myśl propozycji karane w wysokości do 5 tys. zł., a przypadku recydywisty nie będzie to kara mandatu niższa, jak 3 tys. zł, ale nie wyższa, jak 5 tys. zł.

Jeśli chodzi o zmiany w punktach kierowców, to w myśl propozycji punkty mają się resetować po 2 latach; a maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenie, jaką może „pirat drogowy” otrzymać wyniesie 15 (obecnie jest to 10). Nie będzie również szkoleń, które będą „kasowały” określoną liczbę punktów karnych.

Punkty zabolą także po kieszeni, bowiem wysokość składki OC będzie uzależniona od liczby punktów karnych kierowcy. Ubezpieczyciele otrzymają dane z CEPiK i na ich podstawie dostosują stawki ubezpieczeń komunikacyjnych do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych.

Pijani kierowcy powinni mieć się na baczności. Kręcą na nich bata (to dobrze!) Kierunkowo uzgodniono zmiany w zakresie orzekania przez sądy wyższych kar pozbawienia wolności przez kierowców prowadzących w stanie nietrzeźwości. Szczegóły tego zapisu nie są znane i będą uzgadniane przez resorty sprawiedliwości oraz infrastruktury. Ofiary wypadków, w których sprawcy byli pod wpływem alkoholu, z urzędu będą otrzymywały rentę.

Pomysły rządzących zapędzają się również po samochody. Te będą mogły zostać zarekwirowane. Wprowadzono instytucję czasowego niedopuszczenia do ruchu pojazdu, jeśli kierowała nim osoba nie posiadająca wymaganego uprawnienia: czasowe niedopuszczenie pojazdu do ruchu na okres 3 miesięcy; wprowadzenie kary pieniężnej w wysokości 10 tys. zł. Co istotne, nie będzie tutaj miało znaczenia, czyj jest to pojazd. Nie będzie mógł się nim poruszać nikt.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

WOŚP 2022. Możesz zdobyć rower Lewandowskiego

30. finał WOŚP tuż tuż. W niedzielę, 30 stycznia wielkie granie. Krówka Mała już dziś prezentuje pierwsze gadżety, które trafiają na licytacje. A wśród...

Chciała uniknąć zderzenia, dachowała

Zdarzenie miało miejsce około godziny 9.20. Na prostym odcinku drogi dachowała toyota yaris. Kobieta, która podróżowała samochodem wyszła z niego o własnych siłach. Wezwano...

Nawrot zostaje. Grupie radnych nie udało się odwołać przewodniczącego

Czworo radnych (Janina Pawełczyk, Jarosław Kaczmarek, Krystian Mejza i Andrzej Michałowski) chciało odwołania Romualda Nawrota z funkcji przewodniczącego rady w Dolsku. Zdaniem tej czwórki przewodniczący...