19.2 C
Śrem
sobota, 2 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościZasilili szeregi 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Zasilili szeregi 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Podczas szkolenia podstawowego, w pocie czoła udowadniali, że chcą być żołnierzami. W sobotę, 10 lipca, na placu jednostki w Biedrusku, służbę ojczyźnie przysięgało 51 ochotników. Od teraz, oficjalnie są żołnierzami 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej (…) – słowa roty przysięgi wypowiedziało 30 mężczyzn i 21 kobiet. Uroczystość jest zwieńczeniem ciężkiej pracy ochotników podczas szkolenia podstawowego. Wśród przysięgających znaleźli się m.in. uczniowie i studenci, elektryk, mistrzyni karate, instruktorka jeździectwa, pielęgniarka czy sędzia piłki nożnej.

To już dziewiętnasta  przysięga w 12 WBOT.  Tym razem jest ona zwieńczeniem pierwszej, tegorocznej edycji „Wakacji z WOT”. Ochotnicy zostali powołani do służby 25. czerwca, by odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe.  Kandydaci musieli przywyknąć do życia wojskowego, wczesnych pobudek i intensywnych, często kilkunastogodzinnych ćwiczeń w upałach.

Przysięga wojskowa jest wielkim przeżyciem  dla kandydatów na żołnierzy, którzy pracowali na tę chwilę każdego dnia podczas szkolenia. Właśnie otworzył się dla nich nowy etap w życiu. Wiem, że to także chwila wzruszenia dla ich rodzin. Obserwowałem, jak przyszli żołnierze radzą sobie podczas szkolenia w Biedrusku i jestem zadowolony z ich osiągnięć. Bardzo się cieszę, że moja Brygada rośnie w siłę – komentuje płk Rafał Miernik, dowódca12 WBOT

Podczas uroczystości  wyróżniono pięciu żołnierzy, którzy zyskali najwyższe noty w trakcie „szesnastki”. Nowi żołnierze zasilą m.in. nowy, 122 batalion lekkiej piechoty w Dolaszewie k. Piły, 124 blp w Śremie, 125 blp w Lesznie oraz 151 blp w Skwierzynie.

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy ponad 2000 żołnierzy.  Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo wielkopolskie i lubuskie. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 124 blp z siedzibą w Śremie, 125 blp w Lesznie, nowopowstały 122 blp w Dolaszewie oraz  151 blp w Skwierzynie (woj. lubuskie). Brygadą dowodzi płk Rafał Miernik, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym, weteran misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

ppor. Anna Jasińska – Pawlikowska

Źródłofot. 12 WBOT
Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe