15.1 C
Śrem
poniedziałek, 20 września, 2021
Strona główna Kultura Bardzo kulturalny piątek w muzeum – podsumowanie oraz zapowiedź kolejnych wydarzeń
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Bardzo kulturalny piątek w muzeum – podsumowanie oraz zapowiedź kolejnych wydarzeń

Za nami naprawdę kulturalny piątek. 9 lipca w Muzeum Śremskim odbyły się aż trzy wydarzenia. Dwa wernisaże oraz koncert „Śrem Akustycznie”.

W piątek, 9 lipca nie sposób było się nudzić. Kulturalną odsłonę wieczoru zapewniły nam dwa wernisaże oraz Muza w Muzeum. A wszystko zaczęło się od „Twarzy Afryki”, czyli wernisażu prac Henryka Mazurka, lekarza, podróżnika i fotografa, który podczas misji „Lekarze bez granic” zgromadził niesamowite wrażenia. To co widział na co dzień, uwiecznił na zdjęciach. Jego prace zdominowane są przez twarze, zarówno piękne, młode i tajemnicze, jak i naznaczone czasem. Warto to zobaczyć. Wystawa potrwa do 1 sierpnia.

Tuż po wernisażu rozpoczął się koncert z cyklu Muza w Muzem. Była to druga odsłona „Śrem Akustycznie”. Przed publicznością wystąpili między innymi Korek, The Shvagiers, Roksana Tutaj&Good Omen oraz K & Gentle-men. Koncert cieszył się dużym powodzeniem.

Na koniec w ogrodzie muzeum odbył się wernisaż prac Artura Sikorskiego – Ptaki. Wystawę fotografii ptaków będzie można oglądać przez cały rok. Fotografie autor wykonał w okolicach Śremu – na łąkach i stawach w pobliżu Manieczek, w rezerwacie Krajkowo i okolicach Grzybna.

Tymczasem już w następny piątek, 16 lipca przed śremską publicznością zaprezentują się poznański, lecz ze śremskimi korzeniami – Hungry Blues oraz pilski Nadmiar.

Hungry Blues powstał na początku lata 2014 roku. Założycielem i liderem zespołu jest śremianin, Zbyszek Pomin, który pasję do muzyki przejawiał już od wczesnych lat młodości. Artysta jest laureatem licznych przeglądów oraz konkursów wokalnych. Po długim poszukiwaniu kierunku muzycznego, w końcu podjął decyzję o założeniu kapeli obracającej się w klimatach bluesowo – rockowych. Szybko zwerbowany został utalentowany gitarzysta Marcin Wójcik.

Obecny skład zespołu uległ zmianie. Obok Zbyszka i Marcina czarodziejem perkusji został Łukasz „Ratusz” Ratuszny, a basu mistrzem Aleksander „Alik” Sieczkowski. Drugim wioślarzem i najnowszym nabytkiem zespołu jest Marcin „Maryjan” Zajączkowski. Hungry Blues to zespół który rozpoczynał grając covery takich składów jak Cree, Dżem i wiele innych. W chwili obecnej kończą prace nad autorskim materiałem i nagraniem płyty. I z takim właśnie repertuarem wystąpią po raz drugi w muzealnym amfiteatrze.

Zespół Nadmiar w swojej długiej, bo trwającej ponad ćwierć wieku karierze, zagrał grubo ponad 1000 koncertów, a przemierzając kraj wszerz i wzdłuż zespół zaprezentował się setkom tysięcy fanów.

Stylistyka zespołu zmieniała się na przestrzeni lat – obecnie Nadmiar to energetyczny koktajl rock’n rolla w iście amerykańskim stylu. Zgrani i charyzmatyczni muzycy tworzą klimat, który zapada w pamięć publiczności nie tylko podczas koncertu, ale i na długo po nim.

Nadmiar tworzą: Tomek Besser – wokal (uczestnik XI edycji THE VOICE OF POLAND), Sławek Szpot – gitara, Waldek Zieliński – gitara, Maciej Maciołek – gitara basowa, Hania Mincewicz – perkusja.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Interwencja poselska na nic się zdała. Lewoskrętu na obwodnicy nie będzie

Mieszkańcy Zbrudzewa mają dość jeżdżenia pod swoimi domami potężnych ciężarówek, które jadą przez wieś, by dojechać do hal położonych przy zbiegu ulic Śremskiej i...

Wspólnie posprzątali teren rekreacyjny w Jarosławkach

W niedzielę, 19 września na plaży w Jarosławkach, na zaproszenie Stowarzyszenia Właścicieli Domków Letniskowych w Jarosławkach oraz CK Książ Wlkp., zebrała się grupa wolontariuszy...

Zrobili krok do mistrzostwa

Za nami trzeci weekend z Green Bike Ligą. Tym razem walkowerów było już dużo mniej, bo nie stawiły się jedynie Niesłabin i Kawcze. PUH Cynk...