15.1 C
Śrem
poniedziałek, 20 września, 2021
Strona główna Kultura Dawna architektura Wielkopolski na rysunkach, malunkach i fotografiach
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Dawna architektura Wielkopolski na rysunkach, malunkach i fotografiach

W niedzielne popołudnie Muzeum Śremskie zorganizowało wernisaż prac zatytułowanych „Dawna architektura Wielkopolski”.

Ponad 30 prac przedstawiających zamki, pałace i architektoniczne perełki Wielkopolski można było podziwiać w Muzeum Śremskim. Wystawa poświęcona architekturze Wielkopolski to kolejny projekt realizowany we współpracy z Związkiem Artystów Plastyków, a wernisaż otworzyła jego prezes, Ewa Gbiorczyk.

– Zgłoszeń było więcej – mówiła prezes ZAP, Ewa Gbiorczyk. – Wszystkie na bardzo wysokim poziomie artystycznym, ale musieliśmy poddać je selekcji – tłumaczyła.

Te przywiezione do Śremu chociaż traktują o naszej pięknej Wielkopolsce to pochodzą od autorów z różnych zakątków Polski. Część z nich, w tym m.in. artyści z Warszawy czy Śląska oraz woj. zachodniopomorskiego.

Zbiory przywiezione od Śremu to nie tylko malunki na płótnie, to także rysunki, szkice czy fotografie, a każda z nich przedstawia architektoniczne obiekty, dworki i pałacyki, które wielu Wielkopolan rozpozna na pierwszy rzut oka.

Piątkowy wernisaż to efekt zacieśnienia współpracy na linii Muzeum Śremskie – ZAP. Przed dwoma laty w Śremie gościła okoliczna wystawa z okazji 30. rocznicy istnienia Związku Artystów Plastyków. Zatem z dużym prawdopodobieństwem możemy przyjąć, że w niedalekiej przyszłości w muzeum będziemy mogli podziwiać kolejne artystyczne kreacje plastyków zrzeszonych w ZAP.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Wspólnie posprzątali teren rekreacyjny w Jarosławkach

W niedzielę, 19 września na plaży w Jarosławkach, na zaproszenie Stowarzyszenia Właścicieli Domków Letniskowych w Jarosławkach oraz CK Książ Wlkp., zebrała się grupa wolontariuszy...

Zrobili krok do mistrzostwa

Za nami trzeci weekend z Green Bike Ligą. Tym razem walkowerów było już dużo mniej, bo nie stawiły się jedynie Niesłabin i Kawcze. PUH Cynk...

Na crossie bez kasku. Nieprzytomny motocyklista w szpitalu

Około godziny 15.30 policja oraz pogotowie ratunkowe zostały powiadomione o wypadku na motocyklu typu cross. Doszło do niego w trudno dostępnym terenie za wałami...