15.1 C
Śrem
poniedziałek, 20 września, 2021
Strona główna Aktualności W ułamku sekundy stracili dach nad głową
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

W ułamku sekundy stracili dach nad głową

Miniony weekend przyniósł tragiczne wieści. Ośmioosobowa rodzina z Radoszkowa w gminie Książ Wielkopolski w pożarze straciła dach nad głową. To czego nie zabrał ogień, zalała woda. Dziś koczują na budowie. Proszą o wsparcie w dokończeniu nowego domu.

Radoszkowo to mała wieś na skraju gminy Książ Wlkp. Wśród małej grupy mieszkańców spokojnie żyje ośmioosobowa rodzina państwa Wagner. A w zasadzie żyli do nocy z soboty na niedzielę, 27 czerwca. Do czasu, gdy na poddaszu ich domu pojawił się ogień…

To był mój dom rodzinny, w którym mieszkałam przeszło 40 lat. Najpierw z rodzicami, teraz z moją rodziną. Wkrótce miał tu zamieszkać nasz najstarszy syn Tomasz, a my w nowym domu, który powolutku stawiamy własnymi siłami. Dziś jednak nie mamy niczego – mówi zrozpaczona Hanna Wagner

W spalonym domu mieszkało osiem osób. Pani Hania z mężem Jackiem, dzieci – Tomasz, Jan, Hubert, Franek oraz seniorka roku – pani Teresa z synem Krzysztofem. – W chwili, gdy wybuchł pożar byliśmy na budowie. Po pracy zrobiliśmy dzieciom grilla. Świętowaliśmy początek wakacji. W domu została mama. Już spała. Na szczęście w porę udało się ją wyprowadzić – opowiada pani Hania.

Czytaj także: Nocny pożar w Radoszkowie. Spalił się dom

Ogień szybko objął poddasze i dach budynku. Na miejscu pojawili się strażacy z pobliskich wsi oraz jednostka ze Śremu. – Chcielibyśmy im gorąco podziękować za sprawną akcję. Pomogli nam uratować część dobytku – dodaje pani Hania.

Tuż po pożarze rodzina znalazła schronienie na pobliskiej budowie, bowiem niedaleko spalonego domu powstaje nowy, który państwo Wagner stawiają własnymi siłami. – Większość prac robię sam, po pracy – mówi pan Jacek.

To widok z okna nowego budynku na dotychczasowy dom, który spłonał w nocy z 26 na 27 czerwca

Niestety ten dom nie nadaje się jeszcze do zamieszkania. Nie ma prądu, gazu, podłóg czy łazienki. – W tej chwili tylko koczujemy – dodaje mężczyzna. Państwo Wagner marzą o tym, by jak najszybciej wyremontować budynek, by tuż po wakacjach móc w nim zamieszkać. Niestety w tej chwili nie mają na to funduszy. Pierwsze wsparcie zaproponowała najbliższa rodzina oraz koledzy z pracy pana Jacka. Chętnie pomogą w pracach remontowych. – Konieczny jest jednak materiał budowlany – podkreśla pan Jacek.

Pierwsza pomoc pojawiła się tuż po pożarze. Do akcji ruszyli sąsiedzi. – Każdy coś przywiózł. Jedzenie, środki czystości, ubrania, tapczany – wymienia pani Hania.

W niedzielę na miejsce przyjechała Mirela Grześkowiak, zastępca burmistrza Książa Wlkp. Po konsultacji, przywiozła kołdry i pościele, o które poprosili państwo Wagner w pierwszej kolejności. Podczas rozmowy ze mną zasugerowali również, że przydałoby się wsparcie psychologa dla dzieci oraz wyjazd na kolonie, by maluchy nie patrzyły na tę tragedię. – I w tej kwestii spróbujemy coś zaradzić. Centrum Kultury w Książu organizuje półkolonie. Na początek zaproponuję dzieciom taką formę spędzenia tych trudnych chwil – informuje Mirela Grześkowiak.

Cały uratowany dobytek przeniesiono do nowego budynku, w którym nie ma jednak ani pradu, ani gazu. Brakuje również podłóg

Z kolei burmistrz Teofil Marciniak zapewnił nas, że rodzina jest i będzie zaopiekowana. Państwo Wagner otrzymają 6 tys. zł jednorazowego zasiłku. Gmina postawi także kontener na gruz i sfinansuje jego utylizację. Rodzina przez cały lipiec otrzyma także ciepłe posiłki. Co ważne, druhowie z OSP Książ Wlkp. oraz OSP Mchy pomogą w pracach porządkowych.

Burmistrz Książa prosi o wsparcie państwa Wagner. – Szanowni Państwo, jeśli tylko możecie, przyłączcie się do zbiórki na odbudowanie domu mieszkalnego mieszkańców naszej gminy. Ośmioosobowa rodzina z Radoszkowa, w wyniku pożaru, który miał miejsce kilka minut przed północą z 26 na 27  czerwca br.  straciła  dorobek całego życia. Przypuszczalnie, w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej spłonął dach i poddasze budynku, a cały parter został zalany. Na chwilę obecną dom nie nadaje się do zamieszkania – informuje burmistrz.

Oba budynki dzieli droga

Burmistrz Książa Wlkp. oraz kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej apelują do ludzi dobrej woli o pomoc finansową dla poszkodowanych. Wpłaty można dokonywać na konto: SBL O/Książ Wlkp. nr rachunku 09 9084 1026 2004 0300 0575 0001 z dopiskiem: „Na odbudowanie domu ”.

– Apelujemy również o pomoc w formie materiałów budowlanych oraz o wsparcie osób, które mogłyby pomóc w pracach wykończeniowych domu, w którym rodzina obecnie zamieszkała. W imieniu potrzebujących, już teraz – za wszelką ofiarowaną pomoc – bardzo  serdecznie  dziękujemy – podkreśla Teofil Marciniak.

Również i my przyłączamy się do apelu o pomoc dla państwa Wagner. Oni nie proszą o miliony. Chcą tylko wykończyć dom, by znów mieć dach nad głową. Pomożecie?

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Interwencja poselska na nic się zdała. Lewoskrętu na obwodnicy nie będzie

Mieszkańcy Zbrudzewa mają dość jeżdżenia pod swoimi domami potężnych ciężarówek, które jadą przez wieś, by dojechać do hal położonych przy zbiegu ulic Śremskiej i...

Wspólnie posprzątali teren rekreacyjny w Jarosławkach

W niedzielę, 19 września na plaży w Jarosławkach, na zaproszenie Stowarzyszenia Właścicieli Domków Letniskowych w Jarosławkach oraz CK Książ Wlkp., zebrała się grupa wolontariuszy...

Zrobili krok do mistrzostwa

Za nami trzeci weekend z Green Bike Ligą. Tym razem walkowerów było już dużo mniej, bo nie stawiły się jedynie Niesłabin i Kawcze. PUH Cynk...