19.2 C
Śrem
sobota, 2 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościWszystkie chwyty dozwolone! Tak rząd zachęca do szczepień
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Wszystkie chwyty dozwolone! Tak rząd zachęca do szczepień

W czwartek, 24 czerwca minister Michał Dworczyk z KPRM, odpowiedzialny za program szczepień, zaprezentował konkursy „Gmina na medal” i „Najbardziej Odporna Gmina” oraz loterię dla zaszczepionych Polaków. Rząd milionami chce zachęcić mieszkańców do szczepień.

– Chcemy przedstawić kilka informacji dotyczących realizacji Narodowego Programu Szczepień. Przekroczyliśmy 27 milionów wykonanych szczepień. W grupie 70 lat i więcej jest 77 procent osób zarejestrowanych lub zaszczepionych. W grupie 60-69 lat to 66 procent. Uważamy, że to dobry moment, aby ponowić apel, abyśmy się rejestrowali i szczepili – mówił na czwartkowej konferencji minister Michał Dworczyk.

Szef KPRM uważa, że jeżeli nie osiągniemy wystarczającego poziomu zaszczepienia, będziemy musieli liczyć się z czwartą falą COVID-19.

Gdyby do tego doszło, nie można wykluczyć żadnych sytuacji, z lockdownem włącznie Widzimy wyraźnie zmniejszającą się liczbę osób, które rejestrują się na szczepienia – dodał Dworczyk

W związku z tą sytuacją rząd podjął decyzję o wprowadzeniu Loterii Narodowego Programu Szczepień i grubymi milionami chce zachęcić Polaków do szczepienia się. – Pierwszy konkurs to „Gmina na medal – szczepimy się”. Będzie 100 tysięcy złotych dla pierwszych 500 gmin w Polsce, w których poziom zaszczepienia mieszkańców przekroczy 67 procent. Czas na zdobycie nagrody do 31 grudnia 2021 roku. Chyba że wcześniej te 500 pierwszych gmin uzyska taki poziom wyszczepienia – wyjaśniał Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA.

Drugi konkurs to „Najbardziej Odporna Gmina”, w którym gmina będzie mogła zdobyć nawet 2 mln zł. – Będzie podział według liczby mieszkańców – na małe, średnie i duże gminy. Konkurs będzie trwał do 31 października 2021 roku – tłumaczył Szefernaker.

To nie koniec! Rząd zaplanował również loterię dla zaszczepionych Polaków. Tu również pojawiają się wartościowe nagrody pieniężne i rzeczowe. – Loteria ma zachęcić niezdecydowanych Polaków do zaszczepienia się. Loteria rozpoczyna się 1 lipca i będzie trwała do 30 września. W tym czasie można przystąpić do loterii Narodowego Programu Szczepień. Zasięgiem obejmuje całą Polskę, Uczestnicy muszą być pełnoletni i muszą przejść kompletne szczepienie – informował prezes zarządu Totalizatora Sportowego – Olgierd Cieślik.

Aby zarejestrować się wystarczy wejść na Internetowe Konto Pacjenta lub zadzwonić na infolinię Narodowego Programu Szczepień. – Każdy z uczestników ma cztery szanse na wygraną. Mamy kilka kategorii nagród. Natychmiastowe, czyli losowane codziennie, tygodniowe, nagrody miesięczne oraz główne losowanie, finałowe, które odbędzie się 6 października. Będą tam do wygrania dwie nagrody po milion złotych i dwa samochody – wyjaśniał Cieślik.

Pula nagród w loterii to 14,3 mln złotych. Łącznie rząd na tę promocję planuje wydać ponad 140 milionów złotych. Czy słusznie? Czekamy na wasze opinie.

Im roczniki młodsze tym mniej zapisanych lub zaszczepionych. To musi nas motywować, żeby przekonywać do szczepień. Apelujemy o rejestrację i szczepienie się. To zadanie dla nas wszystkich. Musimy zintensyfikować wysiłki, by uniknąć kolejnej fali – Michał Dworczyk
Źródłofot. KPRM
Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe