3.8 C
Śrem
wtorek, 30 listopada, 2021
Strona główna Aktualności Ryby w stawku się duszą. Urząd nic w tej sprawie nie robi?
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Ryby w stawku się duszą. Urząd nic w tej sprawie nie robi?

Pod adresem Urzędu Miejskiego w Śremie pojawiły się zarzuty, że nic nie robi, aby polepszyć stan bytowania ryb zamieszkujących stawek w Parku Śremskich Odlewników. Ryby się w nim duszą.

Panujące w ostatnim czasie wysokie temperatury powietrza sprawiły, że ryby w stawku w na Jezioranach masowo grupują się tuż pod powierzchnią wody i chociaż wygląda to efektownie, to ryby nie robią tego z przyjemności. Ryby próbują się ratować, łykając tlen znad powierzchni wody. Oznacza to, że rybom zaczyna brakować tlenu w wodzie. Im go mniej, tym więcej ryb padnie. Kilka sztuk już w stawku w Parku Śremskich Odlewników dryfuje martwych po powierzchni wody.

Zaniepokojony sytuacją Czytelnik sprawę zgłosił do naszej redakcji zarzucając magistratowi, że nic nie robi, aby poprawić sytuację ryb. –  Jak tak dalej pójdzie, to w kilka godzin wszystkie padną – mówił rozgoryczony sytuacją i zapewniał, że sprawę zgłaszał do Straży Miejskiej w Śremie oraz do UM Śrem.

Ryby w stawku się duszą. Urząd nic w tej sprawie nie robi?

Rzeczywiście, potwierdziliśmy w magistracie, że takie zgłoszenie od mieszkańca wpłynęło. Jednocześnie zapewniono nas, że urząd bacznie monitoruje sytuację ryb w stawki i jak tylko zaistnieje taka potrzeba, to do akweny zostanie wpuszczona świeża woda, którą wtłoczą tam strażacy. W przyszłości już takie akcje miały miejsce, więc UM w Śremie jest na to przygotowany.

Dlaczego ryby padają w stawku? Ma to związek z biologicznymi i chemicznymi procesami zachodzącymi w wodzie. Tlenu jest mało, bo im wyższa temperatura, tym gorzej rozpuszcza się on w wodzie. Ryba do oddychania wymaga tlenu rozpuszczonego w wodzie. Ten zabierają też rośliny, które w upalne dni gniją. Z tego też może wynikać zielonkawy kolor wody w stawku.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Komputery dostaną drugie życie – trafią do szkół

W Powiatowym Urzędzie Pracy wymieniono sprzęt komputerowy. Ze środków starostwa powiatowego w Śremie zakupiono nowe urządzenia. Stare sprzęty jednak nie trafią na złom, ale...

Jednak będą posługiwać się paszportem covidowym

- Podczas wtorkowego spotkania, wspólnie uznaliśmy, że zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie. Ustaliliśmy pewne zasady, które pozwolą nam aktywnie uczestniczyć w spotkaniach Klubu...

Doceniają swoją kobiecość

Projekt „Kobiecość To Ja” jest odpowiedzią na potrzeby kobiet z niepełnosprawnościami, które również pragną czuć się bezpiecznie i komfortowo. Uczestniczkami projektu są kobiety z...