10.9 C
Śrem
czwartek, 26 maja, 2022

Strona główna Aktualności Ryby w stawku się duszą. Urząd nic w tej sprawie nie robi?
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Ryby w stawku się duszą. Urząd nic w tej sprawie nie robi?

Pod adresem Urzędu Miejskiego w Śremie pojawiły się zarzuty, że nic nie robi, aby polepszyć stan bytowania ryb zamieszkujących stawek w Parku Śremskich Odlewników. Ryby się w nim duszą.

Panujące w ostatnim czasie wysokie temperatury powietrza sprawiły, że ryby w stawku w na Jezioranach masowo grupują się tuż pod powierzchnią wody i chociaż wygląda to efektownie, to ryby nie robią tego z przyjemności. Ryby próbują się ratować, łykając tlen znad powierzchni wody. Oznacza to, że rybom zaczyna brakować tlenu w wodzie. Im go mniej, tym więcej ryb padnie. Kilka sztuk już w stawku w Parku Śremskich Odlewników dryfuje martwych po powierzchni wody.

Zaniepokojony sytuacją Czytelnik sprawę zgłosił do naszej redakcji zarzucając magistratowi, że nic nie robi, aby poprawić sytuację ryb. –  Jak tak dalej pójdzie, to w kilka godzin wszystkie padną – mówił rozgoryczony sytuacją i zapewniał, że sprawę zgłaszał do Straży Miejskiej w Śremie oraz do UM Śrem.

Ryby w stawku się duszą. Urząd nic w tej sprawie nie robi?

Rzeczywiście, potwierdziliśmy w magistracie, że takie zgłoszenie od mieszkańca wpłynęło. Jednocześnie zapewniono nas, że urząd bacznie monitoruje sytuację ryb w stawki i jak tylko zaistnieje taka potrzeba, to do akweny zostanie wpuszczona świeża woda, którą wtłoczą tam strażacy. W przyszłości już takie akcje miały miejsce, więc UM w Śremie jest na to przygotowany.

Dlaczego ryby padają w stawku? Ma to związek z biologicznymi i chemicznymi procesami zachodzącymi w wodzie. Tlenu jest mało, bo im wyższa temperatura, tym gorzej rozpuszcza się on w wodzie. Ryba do oddychania wymaga tlenu rozpuszczonego w wodzie. Ten zabierają też rośliny, które w upalne dni gniją. Z tego też może wynikać zielonkawy kolor wody w stawku.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Śremska policja apeluje o czujność. Oszuści znów atakują! Na celowniku – seniorzy

Policjanci z Kalisza informują o tym, że we wtorek, 24 maja do 86-letniej seniorki, mieszkanki Kalisza, zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza policji. Nieznajomy...

OSP Lubiatowo otrzyma samochód strażacki

5 maja podczas sesji rady miejskiej gminy Kostrzyn podjęta została uchwała w sprawie pomocy rzeczowej dla gminy Dolsk. Docelowym beneficjentem jest OSP Lubiatowo, do...

Zaśpiewali z okazji Dnia Mamy. Popłynęły łzy…

Na ten moment czekali bardzo długo. Za nimi wiele długich prób. Mowa oczywiście o młodych wokalistach szkolących się w Studio Piosenki Melody, pod dyrekcją...