4.9 C
Śrem
poniedziałek, 28 listopada, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaMateriał partneraKredyt hipoteczny - co warto wiedzieć?

Kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?

Sprzedaż mieszkań pomimo wysokiej ceny od kilku lat utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie. Liczne oferty dostępne na rynku sprawiają, że każdy bez problemu może znaleźć swój idealny dom. Niestety z uwagi na znaczną cenę mieszkań, wiele osób zmuszonych jest do zakupienia nieruchomości na kredyt. Wiąże się to z wieloma formalnościami i wymaganiami, jakie trzeba spełnić. Co ważne, decyzja o podpisaniu umowy kredytowej wiąże kredytobiorcę z bankiem na wiele lat.

Właśnie dlatego tak ważne jest dokładne przeanalizowanie ofert dostępnych na rynku, aby wybrać tą dla siebie najlepszą. Takiego porównania można dokonać na stronie https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Jest to produkt bankowy, za pomocą którego można sfinansować marzenie o własnych czterech ścianach. Pieniądze przelewane są przez bank na konto sprzedawcy nieruchomości, chyba że brany jest kredyt hipoteczny na budowę domu. Zabezpieczeniem takiego kredytu jest hipoteka, a wyróżnia się on przede wszystkim wysoką kwotą kredytu i długim okresem spłaty.

Jak wygląda procedura kredytowa?

Chcąc zaciągnąć kredyt, należy przede wszystkim mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową oraz pozytywną historię kredytową. Osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny z banku kontrolowana jest w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. W przypadku negatywnych wpisów, które świadczą o nieterminowym spłacie zaciągniętych kiedyś lub aktualnie zobowiązań, banki nie decydują się na przyznanie kredytu. Instytucje wymagają w procedurze kredytowej, aby razem do wniosku o kredyt dołączyć dwa dokumenty ze zdjęciem, a także zaświadczenie o zatrudnieniu oraz wysokości uzyskiwanych dochodów. Niezbędna jest także kopia ubiegłorocznego zeznania podatkowego i wyciąg z konta. W zależności od danego banku może być to wyciąg z ostatnich 3 albo 6 miesięcy. Ponadto bank wymaga dokumentów dotyczących nieruchomości, na jaką ma zostać ustanowiona hipoteka dla banku. Oprócz tego należy przedstawić odpis z księgi wieczystej nieruchomości, umowę przedwstępną zakupu nieruchomości czy też akt własności mieszkania.

Jakie raty kredytu wybrać- stałe czy malejące?

Kredytobiorca ma do wyboru spłacać kredyt w ratach stałych albo malejących, to od niego zależy decyzja. Warto pamiętać, że każda rata składa się z części kapitałowej oraz odsetkowej. Jeśli chodzi o część kapitałową, spłacana jest suma, która stanowi pożyczony kapitał na zakup nieruchomości czy też wybudowanie domu. Część odsetkowa natomiast jest zapłatą dla instytucji za udzielenie kredytu hipotetycznego. Raty stałe i malejące różnią się metodą naliczania części kapitałowej oraz odsetkowej. Jeśli chodzi o raty malejące, część kapitałowa jest stała przez cały okres kredytowania, natomiast część odsetkowa maleje, gdyż zmniejsza się także saldo zadłużenia oraz odsetki naliczane są od mniejszej kwoty. Jeśli chodzi o równe raty to część kapitałowa oraz odsetkowa jest zbilansowana, natomiast wysokość raty przez cały okres spłaty kredytu nie ulega żadnym zmianom. Raty malejące są oczywiście korzystniejsze, gdyż pozwalają na oszczędności w spłacie kredytu. Jednakże to równe raty nie obciążają aż tak budżetu, wybór jest więc całkowicie indywidualną sprawą i zależy od własnych możliwości finansowych kredytobiorcy.

Co wchodzi w skład całkowitego kosztu kredytu?

Koszt kredytu można znacząco obniżyć, decydując się na najkorzystniejszą ofertę. Aktualnie banki przyznają kredyty na lepszych warunkach aniżeli jeszcze kilkanaście lat temu. Niestety długi okres spłaty wiąże się także z długim naliczaniem odsetek. Co właściwie składa się na koszty kredytu?

  • odsetki od kredytu
  • prowizja
  • opłaty dodatkowe

Wysokość odsetek uzależniona jest od oprocentowania kredytu. Składa się ono z niezmiennej stopy procentowej WIBOR. Jest ona niezależna od instytucji, nie da się negocjować jej wysokości. Ponadto w jej skład wchodzi marża banku, która zależna jest jedynie od kredytobiorcy oraz podlega kredytodawcom. Pomimo, na pierwszy rzut oka niewielkiej marży, to jednak na przestrzeni lat ma ona duże znaczenie, dobrze jest więc ją negocjować, aby zmniejszyć koszt kredytu. W przypadku prowizji jest ona pobierana w całości po zaciągnięciu zobowiązania albo jest rozkładana na części, po czym dodawana do jego rat. Można ją negocjować, niekiedy w ramach promocji bankowej nie jest ona pobierana, aczkolwiek wtedy kredyt wiąże się z wyższym opracowaniem. Opłatą dodatkową jest opłata przygotowawcza albo ubezpieczenie kredytu.

Materiał Partnera

Agencja marketingowa KT24.agency

0
Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...