4.9 C
Śrem
poniedziałek, 28 listopada, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościPosadzili ponad 100 drzew w parku miejskim w Śremie

Posadzili ponad 100 drzew w parku miejskim w Śremie

Członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Śremskiej posadzili ponad 100 drzew i krzewów w parku im. Powstańców Wielkopolskich. Miejska oaza zieleni w tym roku obchodzi 133-lecie powstania.

Park miejski im. Powstańców Wielkopolskich w lipcu będzie obchodzić 133. rocznicę założenia. Powstał on w 1888 r. Miejską oazę zieleni założyło Towarzystwo Upiększania Miasta Śrem, obecnie znanej jako Towarzystwo Miłośników Ziemi Śremskiej.

Park miejski to piękne miejsce, chętnie wykorzystywane przez mieszkańców na spacery, sport i wypoczynek. – Pierwsi członkowie Towarzystwa tworzyli park, powiększali, upiększali i dbali o niego. Obecni wraz ze Społecznym Komitetem Budowy i Rozbudowy Parku, pod przewodnictwem wiceprezesa TMZŚ Włodzimierza Szymańskiego i Marianny Kosmalskiej, kontynuują tę działalność dbając o park,  upiększając go i każdego roku organizując w nim spotkania pokoleń z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Tego dnia dorośli wraz z młodzieżą porządkują tereny parkowe i sadzą nowe rośliny – przypominają członkowie TMZŚ.

W tym roku Towarzystwo wzięło udział w ogłoszonym przez starostwo powiatowe konkursie ofert na realizację jednego z zadań publicznych:  „Wspieranie  inicjatyw kulturalnych  i projektów służących ochronie dziedzictwa narodowego”. Wspólnymi siłami postanowili zrewaloryzować i zrewitalizować niektóre miejsca i elementy parku wymagające odnowienia.

Posadzonych zostało ponad 100 drzew i krzewów m.in.  przy Kopcu Reymonta, wokół Pomnika Żołnierza Polskiego, w  Ogrodzie 120-lecia Parku, na skwerach ks. Piotra Wawrzyniaka i prezesa M. Dominiczaka oraz na Alei Przyjaźni.

W parku pojawiły się nowe berberysy, ognik, jałowce i śliwa wiśniowa w pobliżu Pomnika Żołnierza Polskiego. Natomiast przy kamieniu „750-lecia nadania praw miejskich miastu” wymieniono łańcuch ozdobny.  Wszystkie drzewa i większość krzewów zostało opalikowanych i osłoniętych siatką metalową lub plastikową, aby ochronić je przed niszczeniem przez bobry i sarny.

Upiększanie parku trwało wiele dni. Praca była żmudna i czasochłonna. W pracach tych pomagali również członkowie Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności – Oddział Śrem, p. Alojzy Kosmalski, wnukowie członków TMZŚ, a także osoby wykonujące prace społeczne na rzecz miasta.

Źródłofot.TMZŚ
Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Materiał Partnera

Agencja marketingowa KT24.agency

0
Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...