Park miejski im. Powstańców Wielkopolskich w lipcu będzie obchodzić 133. rocznicę założenia. Powstał on w 1888 r. Miejską oazę zieleni założyło Towarzystwo Upiększania Miasta Śrem, obecnie znanej jako Towarzystwo Miłośników Ziemi Śremskiej.
Park miejski to piękne miejsce, chętnie wykorzystywane przez mieszkańców na spacery, sport i wypoczynek. – Pierwsi członkowie Towarzystwa tworzyli park, powiększali, upiększali i dbali o niego. Obecni wraz ze Społecznym Komitetem Budowy i Rozbudowy Parku, pod przewodnictwem wiceprezesa TMZŚ Włodzimierza Szymańskiego i Marianny Kosmalskiej, kontynuują tę działalność dbając o park, upiększając go i każdego roku organizując w nim spotkania pokoleń z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Tego dnia dorośli wraz z młodzieżą porządkują tereny parkowe i sadzą nowe rośliny – przypominają członkowie TMZŚ.
W tym roku Towarzystwo wzięło udział w ogłoszonym przez starostwo powiatowe konkursie ofert na realizację jednego z zadań publicznych: „Wspieranie inicjatyw kulturalnych i projektów służących ochronie dziedzictwa narodowego”. Wspólnymi siłami postanowili zrewaloryzować i zrewitalizować niektóre miejsca i elementy parku wymagające odnowienia.
Posadzonych zostało ponad 100 drzew i krzewów m.in. przy Kopcu Reymonta, wokół Pomnika Żołnierza Polskiego, w Ogrodzie 120-lecia Parku, na skwerach ks. Piotra Wawrzyniaka i prezesa M. Dominiczaka oraz na Alei Przyjaźni.
W parku pojawiły się nowe berberysy, ognik, jałowce i śliwa wiśniowa w pobliżu Pomnika Żołnierza Polskiego. Natomiast przy kamieniu „750-lecia nadania praw miejskich miastu” wymieniono łańcuch ozdobny. Wszystkie drzewa i większość krzewów zostało opalikowanych i osłoniętych siatką metalową lub plastikową, aby ochronić je przed niszczeniem przez bobry i sarny.
Upiększanie parku trwało wiele dni. Praca była żmudna i czasochłonna. W pracach tych pomagali również członkowie Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności – Oddział Śrem, p. Alojzy Kosmalski, wnukowie członków TMZŚ, a także osoby wykonujące prace społeczne na rzecz miasta.