17.1 C
Śrem
sobota, 2 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualności30 - lecie Towarzystwa Pomocy Potrzebującym
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

30 – lecie Towarzystwa Pomocy Potrzebującym

Dokładnie w dniu imienin patrona św. brata Alberta, 17 czerwca świętowano 30-lecie działalności Towarzystwa Pomocy Potrzebującym „Nadzieja”. Uroczyste obchody odbyły się w ogrodzie Śremskiego Ośrodka Kultury.

– Trzeba każdemu dać jeść, bezdomnemu miejsce, a nagiemu odzież. Bez dachu i kawałka chleba może on już tylko kraść albo żebrać dla utrzymania życia – tak brzmiała dewiza życiowa brata Alberta.

Postać patrona przybliżył Wojciech Majrzchak, zastępca prezesa Towarzystwa. Mówił on o jego działalności na rzecz potrzebujących i bezdomnych. – Mając tak wspaniały życiorys trudno dziwić się, że powstające w 1991 roku Towarzystwo przyjęło jego jako patrona – podkreślił.

Przybyłych na ten piękny jubileusz gości powitał Roman Szydłowski, prezes Towarzystwa. Wśród zaproszonych byli burmistrz Śremu, Adam Lewandowski, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Śremie, Maria Świdurska, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Śremie, Karolina Gałuszka, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej, Dominika Stefaniak oraz dyrektor ŚOK, Anna Szmyt-Baranowska.

Z okazji jubileuszu szczególne podziękowania i gratulacje otrzymała wieloletnia prezes organizacji, Krystyna Szymańska. Pełniła ona tę funkcję przez 25 lat i jak sama mówi „zawsze chciało jej się chcieć”. – Krysiu dziękujemy za to, że zawsze chciało ci się chcieć pomagać innym – mówił Wojciech Majrzchak.

Szymańska krótko przedstawiła historię organizacji. – Towarzystwo Pomocy Potrzebującym im. św. Brata Alberta „Nadzieja” zarejestrowane zostało 10 czerwca 1991 roku z inicjatywy 54 członków założycieli. W tej chwili mamy 44 członków. Jego pomysłodawcą był Tomasz Kocemba. Działalność Towarzystwa opiera się na dwóch filarach. Na pozyskiwaniu środków finansowych oraz działalności społecznej i współpracy z różnymi instytucjami – opowiadała była prezes.

Towarzystwo niezmiennie od 30 lat prowadzi punkt charytatywny oraz wspiera rodziny w organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Działa na wielu płaszczyznach. Obecnie widząc potrzebę zainteresowania się cudzoziemcami, którzy mieszkają i pracują na terenie powiatu śremskiego powstaje Klub Integracji Cudzoziemców.

Obecny na spotkaniu burmistrz pogratulował wszystkim członkom. Twierdzi, że właśnie od Towarzystwa i innych organizacji pozarządowych nauczył się, że administracja ma zupełnie inne spojrzenie na problemy społeczne. Należy posiłkować się ich punktem widzenia. – Nikt nie potrafi tak dobrze podejmować decyzji, jak ci, którzy są blisko ludzi. Towarzystwo znakomicie diagnozuje wszystkie problemy i odpowiednio reaguje – mówił Adam Lewandowski.

Były podziękowania, gratulacje oraz kwiaty.

W części artystycznej jubileuszu wystąpiło Śremskie Stowarzyszenie Śpiewackie im. Stanisława Moniuszki w Śremie, Julia Bartkowiak i Jacek Golimowski, Kinga Fiebich oraz Sławomir Olgierd Kramm.

A to ciekawe