15.1 C
Śrem
poniedziałek, 20 września, 2021
Strona główna Aktualności Sytuacja kryzysowa w gminie Dolsk. Brakuje wody!
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Sytuacja kryzysowa w gminie Dolsk. Brakuje wody!

Mieszkańcy gminy Dolsk borykają się ze sporym wyzwaniem. W ich kranach brakuje wody. Zakład Gospodarki Komunalnej tłumaczy to awarią i apeluje o ograniczenie w użytkowaniu. Jak żyć? – pytają mieszkańcy.

Do naszej redakcji zwrócił się jeden z mieszkańców gminy Dolsk, zaniepokojony sytuacją z dostępem do wody. – Wieczorem brakuje wody lub jest bardzo słabe ciśnienie. W dzień też ledwo leci. Aż strach pomyśleć co będzie za kilka lat. Mieszkańców przybywa, a wody ubywa – mówi zaniepokojony pan Tomasz.

Coś jest na rzeczy, bowiem Zakład Gospodarki Komunalnej poinformował mieszkańców wsi Wieszczyczyn, Rusocin, Nowieczek, Masłowo, Drzonek, Międzychód, Pinka, Gawrony, Feliksowo, Dobczyn, że w godzinach wieczornych występują lub mogą występować wahania w ciśnieniu wody, a nawet jej brak.

– Sytuacja spowodowana jest awarią stacji wodociągowej, na którą ma wpływ ogromny wzrost rozbioru wody w godzinach wieczornych. Sytuacja powinna ulec zmianie od soboty. Obecnie prosimy o ograniczenie używania wody do podlewania trawników i ogrodów – tłumaczą pracownicy ZGK i jednocześnie apelują o racjonalne korzystanie z wody.

Na portalu społecznościowym ZGK pojawiła się oficjalna informacja:

„W związku ze zbliżającym się okresem letnim, nadchodzącymi upałami, a co za tym idzie ze zwiększonym poborem wody w tym czasie, zwracamy się z prośbą o racjonalne korzystanie z wody.

Wszystkie ujęcia pracują pełną mocą produkcyjną, jednak w okresie utrzymujących się upałów, na skutek dużego, jednoczesnego rozbioru wody, mogą pojawić się spadki ciśnienia wody lub czasowe jej braki.

Największy rozbiór wody obserwowany jest w godzinach od 18.00 do 22.00, a związany jest m.in. z równoczesnym, masowym podlewaniem ogródków, trawników, upraw działkowych, napełnianiem basenów czy z myciem samochodów. Utrzymujący się przez dłuższy czas zwiększony pobór wody może w skrajnym przypadku doprowadzić do wspomnianego obniżenia jakości świadczonych usług.

W związku z powyższym zwracamy się z apelem do mieszkańców, aby w czasie upałów racjonalnie wykorzystywać wodę do celów innych niż socjalno-bytowe”.

Tymczasem mieszkańcy zastanawiają jak mają sobie radzić z brakiem wody przy aktualnie panujących upałach. – Przecież musimy się myć! – podkreśla nasz czytelnik.

Będziemy tę sytuację na bieżąco monitorować.

Źródłofot.pixabay
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Zrobili krok do mistrzostwa

Za nami trzeci weekend z Green Bike Ligą. Tym razem walkowerów było już dużo mniej, bo nie stawiły się jedynie Niesłabin i Kawcze. PUH Cynk...

Na crossie bez kasku. Nieprzytomny motocyklista w szpitalu

Około godziny 15.30 policja oraz pogotowie ratunkowe zostały powiadomione o wypadku na motocyklu typu cross. Doszło do niego w trudno dostępnym terenie za wałami...

QuaRunTina – trzecia wystawa prac Matyldy Lepieszy

Wystawę prac pod nazwą QuaRunTina, w znacznej części są to grafiki i rysunki piórkiem, będzie można oglądać w salach wystawowych naszej biblioteki do 1...