18 C
Śrem
niedziela, 25 września, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościBrodnicaRządowe pieniądze poszły m.in. na kościół, ale nie na drogi czy szkołę...

Rządowe pieniądze poszły m.in. na kościół, ale nie na drogi czy szkołę w Brodnicy

Ktoś się cieszy z rządowego wsparcia dla gmin popegeerowskich. Gmina Brodnca z pewnością nie. Ta niegdyś wzorcowa gmina PGR, dziś nie dostała żadnej złotówki. Pieniądze dostali inni, mówi się, że „swoi”.

Opublikowano listę wniosków pozytywnie rozpatrzonych w ramach naboru na środki dla gmin z przeznaczeniem na inwestycje i zakupy inwestycyjne realizowane w miejscowościach, w których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej. Do podziału dla Wielkopolski było niemal 42 mln zł. O kawałek tego tortu starała się gmina Brodnica, która ostatecznie została z niczym.

– Trudno jest to w ogóle komentować. Czujemy ogromne rozczarowanie – z żalem mówi Marek Pakowski, wójt gminy Brodnica. – Fakt, iż KPGR Manieczki był pierwszym utworzonym w Polsce (lipiec 1960 roku) oraz to, że był kombinatem wzorcowym jednak nie przemawiało do zatwierdzających wnioski. Krzywdy nikt nie zrobił kierownictwu gminy tylko mieszkańcom – dodaje. – Nie negujemy potrzeby dofinansowania projektów w innych gminach ale pominięcie Gminy Brodnica budzi ogromny niesmak. Sami musicie sobie odpowiedzieć co było przyczyną takiego właśnie rozstrzygnięcia – wójt gminy Brodnica tak komentuje podział rządowych środków..

Łącznie gmina składała wnioski na łączną kwotę 4,3 mln zł. Nie dostała nawet złotówki. Pieniądze, które gmina chciała pozyskać miały zostać przeznaczone na modernizację zabytkowej części budynku szkoły w Brodnicy (500 tys. zł), przebudowę i modernizację dróg gminnych w Manieczkach (600 tys. zł) oraz rozbudowę istniejącego budynku Szkoły Podstawowej w Iłówcu polegającą na dobudowie sali gimnastycznej wraz z zapleczem i salami wykładowymi. Ta inwestycja jest najdroższe ze wszystkich, bo miała kosztować 3,7 mln zł z czego 3,2 mln zł miało właśnie pochodzić z rządowych środków dla gmin popegeerowskich.

Rząd jednak zdecydował, że do Brodnicy nie trafi nawet grosz z tych środków. Rząd podzielił tak, a nie inaczej. I tak w myśl podziału finansów na ten cel w Wielkopolsce gmina Dopiewo otrzyma 400 tys. zł na… zagospodarowanie terenu wokół kościoła pw. św. Marcina i św. Piotra w Okowach w Konarzewie. Kiedy składane były wnioski to gminą rządził Zbyszko Górny związany z Prawem i Sprawiedliwością.

I to nie jest tak, że rząd nie przeznaczył pewnej części z tych środków na szkoły czy przedszkola lub inne inwestycje, ale nie w smak jest, że wzorcowy PGR nie został ujęty w programie. Zresztą gmina Brodnica na mapie kraju nie stanowi wyjątku.

Źródłofot. Pixabay
Poprzedni artykułBędą nowe chodniki
Następny artykułNowa wójt w gminie Zaniemyśl
Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

Materiał Partnera

Pompa ciepła czy folie grzewcze? Które rozwiązanie sprawdza się lepiej?

Każdy, kto planuje budowę nowego lub remont istniejącego budynku mieszkalnego, staje przed dylematem – jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Dziś skupimy się na dwóch niekonwencjonalnych...

Agencja marketingowa KT24.agency

Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...