24.1 C
Śrem
niedziela, 20 czerwca, 2021
Strona główna Aktualności Ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych podzieli ochotników?
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych podzieli ochotników?

– Ustawa o OSP jest otwarta. Chcemy słuchać strażaków. To ma być strażacka ustawa dla strażaków – powiedział wiceminister Maciej Wąsik w Blizanowie, w województwie wielkopolskim podczas konsultacji społecznych projektu ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej.

Zdanie to, przynajmniej oficjalnie, podziela kierownictwo strażaków zawodowych począwszy do komendantów głównych, poprzez komendantów wojewódzkich i miejskich, a na powiatowych kończąc. Nieco inne nastroje panują tam, gdzie ustawa ma poczynić największe zmiany, czyli w ochotniczych jednostkach, które – w przypadku wejścia jej w życie – zostaną najbardziej dotknięte proponowanymi zmianami.

Nie jest dobrze, a proponowane rozwiązania mają wiele luk

Sami strażacy ochotnicy twierdzą, że obecne warunki prawne nie są dla nich pozytywne, ale nowe warunki mają wiele luk. Przez wejście przygotowanej ustawy wielu zyska, ale wielu też straci. Zarząd Główny Związku OSP RP już postanowił projekt ustawy spisać na straty i zaopiniować go negatywnie. ZOSP RP z uznaniem przyjął zapowiedź zmiany stanowiska rządu w sprawie dodatków do emerytur dla strażaków ochotników zawartą w projekcie ustawy o OSP. Związek negatywnie zaopiniował proponowane w projekcie ustawy rozwiązania w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz organizacji i zakresu działania OSP.

Zdaniem Związku rozwiązanie systemowe powinny być zawarte w ustawie o ochronie przeciwpożarowej oraz ustawie o ochronie ludności.

Kto do pożaru i wypadku, a kto na festyny?

Wg projektu ustawy o OSP wiadomo jakie konkretnie zadania i uprawnienia będzie miało OSP. Projekt zakłada, że w akcjach strażaków będą mogły uczestniczyć tylko jednostki, które przekształcą się w jednostki ratowniczo-gaśnicze. Czyli od wejścia w życie przygotowywanej ustawy tylko JRG OSP będą traktowane jako jednostki ochrony przeciwpożarowej. To rodzi zagrożenie i niebezpieczeństwo dla tych jednostek, które tego statusu nie będą posiadały. – Projekt jest zły. Projekt ten dzieli strażaków OSP na lepszych i gorszych, projekt, który pewnie przejmie te jednostki OSP, które są w KSRG i uczyni z nich jednostki ratownictwa gaśniczego i te jednostki będą finansowane z budżetu państwa, a pozostałe jednostki będą pozbawione możliwości wykonywania zadań związanych z ratownictwem. Nie będą to jednostki ratownicze, tylko to będą stowarzyszenia na zasadzie stowarzyszeń kulturalno-oświatowych, które już niekoniecznie będą mogły liczyć na awans do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – mówił 26 maja podczas spotkania z dziennikarzami w Śremie poseł Tomasz Nowak.

Czytaj także: Ustawa zniszczy OSP jakie znamy – poseł Nowak krytycznie o projekcie

Inne kwestie dotyczą finansów. Obecnie wiadomo, w jaki sposób są finansowane jednostki OSP. W proponowanym projekcie finasowanie ujęte zostało bardzo ogólnie. Co więcej, koszty te miałyby być ponoszone przez samorządy, które w zasadzie nie biorą udziału w tej dyskusji. Śremski samorząd już wydał opinię nt. projektu. Burmistrz Lewandowski kategorycznie w negatywnym tonie wypowiedział się o propozycjach PiS dla OSP i odsyła do stanowiska Związku Miast Polskich, pod którym się podpisuje. Tam dodajmy 18 maja Zarząd ZMP zdecydowanie sprzeciwił się zapisom projektu ustawy przygotowanego przez MSWiA o ochotniczej straży pożarnej, które wprowadzają – zdaniem reprezentantów miast – rewolucyjne zmiany, likwidują OSP w obecnym kształcie, niszcząc tym samym wieloletnią tradycję tej oddolnej aktywności społeczności lokalnych.

Ochotnicy czekają na konkretne zmiany przedstawione na dokumencie

Sami ochotnicy czekają. – Jest wiele niewiadomych – mówi Paweł Wiśniewski, komendant gminny OSP Śrem. – W tej chwili czekamy na rozwój sytuacji. Jeśli wszystko będzie zapisane tak, jak było zapowiadane podczas konsultacji z komendantem głównym PSP, to nie mamy się czego obawiać. Jednak nigdzie to nie jest zapisane, więc czekamy – dopowiada ochotnik.

Więcej w aktualnym papierowym wydaniu Tygodnia Ziemi Śremskiej oraz e-wydaniu dostępnym od ręki

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Śremskie Wodociągi ograniczają ciśnienie wody. Wszystko przez wysokie temperatury

Wysokie temperatury, jakie od kilku dni utrzymują się, sprawiły, że zwiększyło się zapotrzebowanie na wodę. W niektórych gminach zdecydowano się na wprowadzenie ograniczeń, by...

Eko lekcja w Pyszącej

Upalne sobotnie przedpołudnie dzieci z Pyszącej spędziły bardzo aktywnie. Dzięki zaangażowaniu członków stowarzyszenia „Pysząca - Razem i dla Wszystkich” udało się zorganizować dla najmłodszych...

Upalne „Męskie Muzykowanie” w Konwikcie

Witając zebranych w imieniu organizatorów koncertu - Burmistrza Śremu i śremskiego OPS, Joanna Szymoniak już na wstępie zaznaczyła, że jest to koncert niezwykły, bo...