19.2 C
Śrem
czwartek, 26 maja, 2022

Strona główna Aktualności Więcej osób w kościołach. Rząd luzuje obostrzenia
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Więcej osób w kościołach. Rząd luzuje obostrzenia

Na ten moment czekało wielu z nas. Po wielu miesiącach ścisłych obostrzeń, rząd zdecydował się na kolejne odmrożenia. Zmiany dotyczą między innymi ilości osób, które mogą przebywać w kościele, a także obłożenia transportu publicznego. Szczegóły poniżej.

W ostatnich tygodniach liczba nowych zakażeń drastycznie spadła. W powiecie śremskim dziennie odnotowuje się maksymalnie 1-2 nowe zakażenia. W całym kraju najwyżej 300-400. Co za tym idzie, mniej osób umiera. Rośnie również liczba osób zaszczepionych. W związku z tym rząd zdecydował się na poluzowanie obostrzeń.

Jedna z najważniejszych zmian dotyczy ilości osób, które mogą przebywać w kościele podczas mszy św. Już od niedzieli, 13 czerwca w kościele będzie mogło przebywać maksymalnie 50 proc. obłożenia. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Pod koniec czerwca w kościele będzie mogło przebywać 75 proc. Dotychczas norma nakazywała jedną osobę na 15 m kw.

Więcej osób w kościołach. Rząd luzuje obostrzenia

To oczywiste, że ta zmiana ucieszyła nie tylko wiernych, ale i księży, którzy głośno krytykowali dość restrykcyjne obostrzenia. Zdarzało się, że w kościołach ich nie przestrzegano.

Czytaj także: Proboszcz NSJ lekceważy obostrzenia covidowe

Od 13 czerwca dozwolone również będzie otwarcie stref gastronomicznych m.in. w kinach, teatrach, na koncertach. – Dozwolona będzie sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki – zapewnia Ministerstwo Zdrowia.

Jeszcze łagodniejsze zasady bezpieczeństwa

Natomiast większych zmian możemy spodziewać się wraz z początkiem wakacji. – Od 26 czerwca zwiększamy limity. Pozwalamy na więcej widzów w kinach i teatrach oraz otwieramy dyskoteki. Więcej osób będzie mogło przebywać w hotelach, restauracjach i na siłowniach. Zasady będą obowiązywać do końca wakacji, z możliwością modyfikacji. Co ważne, limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 – przypomina Adam Niedzielski.

Wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Minister zdrowia podkreśla, że harmonogram może być jednak korygowany.

Od 26 czerwca przechodzimy na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia – dodaje Niedzielski

Co jeszcze się zmieni?

  • Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m².
  • Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
  • Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej – bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia – maksymalnie 150 osób.
  • Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
  • Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Kina i teatry – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Hotele – maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
  • Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Więcej osób w kościołach. Rząd luzuje obostrzenia

Pandemia niestety się nie zakończyła. Mamy wciąż do czynienia z niebezpiecznymi mutacjami. Proszę o przestrzeganie zasad sanitarnych i szczepienie się, ponieważ coraz więcej krajów Europy wdraża certyfikacje umożliwiającą łatwiejsze przemieszczanie się – podsumowuje premier Morawiecki

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Rodzaje kolektorów słonecznych – czym się różnią?

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to często wybierane rozwiązania, które pozwalają wykorzystać naturalną energię słońca. Co warto wiedzieć o kolektorach słonecznych? Co to są kolektory...

Blisko coraz bliżej awansu są piłkarze Zawiszy

Goście przyjechali do Dolska nastawieni na głęboką defensywę. Całym zespołem czekali na własnej połowie i liczyli na okazje z kontry. W pierwszej połowie Zawisza...

Będą sobie pluć w brodę?

– Nie mogę dojść do siebie po tej porażce – przyznał trener Michał Mocek. – Wciąż jesteśmy w grze, ale ja już powoli przestaję...