17.5 C
Śrem
sobota, 24 lipca, 2021

Strona główna Materiał partnera Kogo można uposażyć z polisy na życie?
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Kogo można uposażyć z polisy na życie?

Ubezpieczenie może być zabezpieczeniem dla ciebie, ale także dla twoich najbliższych. Dotyczy to zwłaszcza polis na życie, które zapewniają wypłatę odszkodowania na wypadek twojej śmierci. Jeśli zastanawiasz się, komu zostaną przekazane środki wypłacane przez ubezpieczyciela, to musisz wiedzieć, że decydujesz o tym ty sam. Jakie osoby możesz uposażyć, podpisując umowę z Towarzystwem Ubezpieczeniowym?

Kogo możesz wskazać jako uposażonego?

Uposażony to osoba, której ubezpieczyciel wypłaci sumę wynikającą z treści polisy w przypadku twojej śmierci. Dlatego możesz w ten sposób stworzyć i zadbać o przyszłość finansową najbliższych. Jednak jeśli jesteś samotny lub chcesz, aby odszkodowanie było wypłacone osobie, która nie jest z tobą spokrewniona, nic nie stoi ku temu na przeszkodzie.

Środki finansowe mogą być przekazane też:

  • organizacji charytatywnej
  • instytucji publicznej
  • firmie
  • bankowi.

Uposażony może być jeden lub możesz wskazać kilka takich osób. Wtedy będziesz musiał też określić, w jakich częściach ma zostać wypłacone im odszkodowanie.

Ponadto powinieneś być świadomy tego, że wybierając ubezpieczenie mieszane (czyli ochronno-inwestycyjne lub ochronno-oszczędnościowe), nie wszystkie środki będą mogły być przekazane uposażonym. Ta część składek, która była inwestowana lub oszczędzana i utworzyła pewien kapitał, zostanie odziedziczona przez spadkobierców.

Więcej przydatnych informacji na temat tego, kogo możesz uposażyć, znajdziesz na https://rankomat.pl/zycie/kogo-mozna-uposazyc.

Jak wygląda wypłata odszkodowania uposażonemu?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wypłata świadczenia uposażonemu nie podlega opodatkowaniu. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy osobą taką będzie twoja najbliższa rodzina, czy na przykład partner życiowy lub przyjaciel, nie będzie ona miała zobowiązań podatkowych z tytułu otrzymania odszkodowania.

Są jednak sytuacje, kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty pieniędzy uposażonemu. Stanie się tak, jeśli okaże się, że:

  • twoja śmierć była spowodowana prowadzeniem przez ciebie pojazdu pod wpływem alkoholu
  • popełniłeś samobójstwo
  • twój zgon był następstwem uczestnictwa w bójce, efektem skażenia jądrowego lub przebywania w kraju, w którym trwa wojna.

Co się dzieje w przypadku braku uposażonego?

Brak uposażonego może mieć dwa powody:

  • nie masz obowiązku wskazywać osoby, która otrzyma odszkodowanie po twojej śmierci – w takiej sytuacji ubezpieczyciel wypłaci je twoim spadkobiercom. Zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego suma ubezpieczenia zostanie przekazana twojemu małżonkowi, dzieciom lub dalszym krewnym – w zależności od tego, jaki jest krąg osób upoważnionych do otrzymania spadku
  • uposażony mógł nie dożyć twojej śmierci lub się do niej przyczynił – wtedy środki z polisy również odziedziczą zstępni. Zabezpieczeniem na taką ewentualność jest wybór uposażonego zastępczego.

Znalezienie dobrej polisy to sposób na zatroszczenie się o przyszłość najbliższych. Sprawdź oferty ubezpieczeń na życie w porównywać rankomat.pl i stwórz dla nich solidne zabezpieczenie finansowe!

A to ciekawe

Muzeum Śremskie zyska nowe nagłośnienie i oświetlenie

- Podpisaliśmy umowę z Włodzimierzem Piesiakiem z Agencji Muzycznej Accord na dostawę nagłośnienia i oświetlenia do sali widowiskowej o wartości ponad 240 tys. zł....

Trwają półkolonie z Wartą Śrem i Adalbertus Dalewo

To już tradycja. Od kilku lat Warta Śrem organizuje letnie atrakcje dla dzieci. Tak też jest i w tym roku. Do współpracy dołączył Adalbertus...

Kolejne nowe auto zasili szeregi PSP Śrem

Jeszcze w tym roku PSP Śrem rozpisze ofertę na dostarczenie nowego samochodu kwatermistrzowskiego dla miejscowej jednostki. Zakup auta możliwy będzie dzięki otrzymaniu dofinansowania ze...