9.1 C
Śrem
środa, 22 września, 2021
Strona główna Aktualności Radny domaga się księdza w szpitalu
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Radny domaga się księdza w szpitalu

Radny powiatowy Hieronim Bartkowiak domaga się od starosty zabezpieczenia posługi duszpasterskiej w Szpitalu Powiatowym w Śremie. Zdaniem radnego, starosta nie wypełnia zapisów ustawy o prawach pacjenta.

Zgodnie z ustawą o prawach pacjenta, każdemu pacjentowi przysługuje prawo do opieki duszpasterskiej. Przed pandemią w śremskim szpitalu funkcjonowała kaplica. Dostęp do niej, oprócz pacjentów szpitala, mieli również okoliczni mieszkańcy.

– W czasie kolejnych fal pandemii, szpital mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo pacjentów i pracowników, na bieżąco przystosowywał się do obowiązujących procedur i wytycznych epidemiologicznych, które m.in. wprowadzały zakaz odwiedzin. Sytuacja pandemiczna wymusiła ograniczenia również w zakresie posługi duszpasterskiej, a sakramenty mogły być udzielane w sytuacjach pilnych i wyjątkowych. Starano się w ten sposób złagodzić skutki ograniczenia dostępności posługi duszpasterskiej wywołanej pandemią – zapewnia Michał Sobolewski, prezes szpitala.

Prezes Michał Sobolewski podkreśla, że pandemia nie została odwołana

Tymczasem radny Hieronim Bartkowiak uważa, że starosta Zenon Jahns jest odpowiedzialny za zabezpieczenie posługi kapłańskiej, w podległej mu jednostce. A brak kapłana to naruszenie praw pacjenta.

Z niedowierzaniem przyjąłem odpowiedź, iż  tylko w nagłych przypadkach wzywa się księdza, na oddział covidowy – podkreśla Bartkowiak

Z tą uwagą nie zgadzają się zarówno starosta, jak i szef śremskiego szpitala. – Decyzje o złagodzeniu niektórych restrykcji nie dotyczą na razie odwołania odwiedzin pacjentów w placówkach szpitalnych. Pod koniec miesiąca maja br. oddziały covidowe w naszym szpitalu zostały zlikwidowane. Nadal jednak funkcjonują łóżka obserwacyjne dla pacjentów Covid-19 na SOR, a pandemia nie została odwołana. Nadal jest możliwe skorzystanie z posługi kapłańskiej, tak jak to miało miejsce w ostatnich miesiącach. Szpital ma podpisaną umowę z duchownym, z którym jest zapewniony stały kontakt – informuje Michał Sobolewski.

W szpitalu posługę pełni ks. kapelan Michał Pękal, wikariusz NSJ w Śremie
W szpitalu posługę pełni ks. kapelan Michał Pękal, wikariusz NSJ w Śremie

W szpitalu posługę pełni ks. kapelan Michał Pękal, wikariusz NSJ w Śremie. – Obecnie prowadzone są rozmowy z przedstawicielami Kurii Metropolitarnej Archidiecezji Poznańskiej w sprawie posługi duszpasterskiej, tak by szpital był przygotowany do jej zapewnienia w momencie, gdy obostrzenia zostaną całkowicie zniesione – dodaje prezes.

Pewne zamieszanie wśród pacjentów mógł wywołać fakt, że wraz z końcem 2020 roku ze szpitalem pożegnał się ks. Lech Otto, znany z wieloletniej posługi w Szpitalu Powiatowym w Śremie.

Poprzedni artykułTa decyzja kończy sprawę
Następny artykułO tytuły i medale w Śremie
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Witamy sąsiadów

Szanowni Mieszkańcy Śremu i okolic, Za nami już kilkanaście miesięcy, od kiedy Capchem pojawił się w Śremie. Przed ceremonią wmurowania kamienia węgielnego pod budowę naszego...

PiS uprawia nową Targowicę – poseł Nowak grzmiał w Śremie

We wtorkowe południe na śremskim rynku gościł poseł Tomasz Nowak. Spotkanie z dziennikarzami dotyczyło przede wszystkim odbudowy struktur Platformy Obywatelskiej po powrocie Donalda Tuska...

Wraca „Promenada jak za dawnych lat”

- Biblioteka Publiczna im. Heliodora Święcickiego w Śremie przy wsparciu Śremskiego Ośrodka Kultury oraz Muzeum Śremskiego przygotowała dla uczestników moc atrakcji. Będzie smacznie, artystycznie,...