27.2 C
Śrem
niedziela, 14 sierpnia, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościKórnikReferendum nie będzie. Burmistrz i radni mogą spać spokojnie
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Referendum nie będzie. Burmistrz i radni mogą spać spokojnie

Lokalna władza w Kórniku może spać spokojnie. Mieszkańcy w referendum nie będą decydować o stołkach radnych i burmistrza. Komisarz wybroczy odrzucił wniosek mieszkańców o przeprowadzenie referendum sprawie odwołania Burmistrza Miasta i Gminy Kórnik oraz Rady Miasta i Gminy Kórnik przed upływem kadencji.

24 marca grupa 18 osób do komisarza wyborczego w Poznaniu złożyła powiadomienie o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum gminnego w sprawie odwołania. Wkrótce potem rozpoczęło się zbieranie podpisów pod referendum w sprawie odwołanie urzędującej w gminie Kórnik władzy. Komitet referendalny miał do zebrania 2186 podpisów, tych podpisów do komisarza wyborczego złożono dokładnie 2833. Komisarz wyborczy sprawdził je wszystkie.

I właśnie tutaj pies jest pogrzebany. W podpisach dokładnie i nieprawidłowościach z nimi związanymi. Z tych wszystkich podpisów aż 1006 złożono w sposób wadliwy, zatem nie został spełniony ustawowy wymóg poparcia wniosku o referendum 10 proc. uprawnionych do głosowania w gminie. Oprócz 1 006 wad eliminujących daną pozycje na karcie – zespół pracowników badających podpisy popierające referendum gminne oznaczył łącznie 1 334 wszystkich wad podpisów, bowiem niektóre podpisy zawierały więcej niż jedną wadę. Na liście znalazły się również podpisy osób, które nie posiadają praw wyborczych. Takich osób było aż 364.

Wady eliminujące poparcie przedstawiają się następująco:

  • wady dotyczące podpisu poparcia – 2 osoby, w tym: brak podpisu wyborcy – 1 osoba; podpis innej osoby – 1 osoba;
  • wady dotyczące nazwisk, imion – 168 osób, w tym: brak nazwiska, imienia – 1 osoba; inne nazwisko, imię – 32 osoby; nieczytelne lub niepełne nazwisko, imię – 135 osób;
  • wady dotyczące adresu – 553 osoby, w tym: inny adres – 383 osoby; niepełny lub nieczytelny adres – 170 osób;
  • wady dotyczące numeru PESEL – 178 osób, w tym: brak, błędny, niepełny, nieczytelny nr PESEL – 174 osoby; nr PESEL niezgodny z danymi osobowymi wyborcy – 4 osoby;
  • wady dotyczące daty poparcia – 10 osób;
  • wady dotyczące praw wyborczych – 89 osób, w tym: brak praw wyborczych do właściwej rady – 89 osób;
  • inne wady – 6 osób; w tym: wielokrotny podpis tego samego wyborcy po uznaniu jednego podpisu, jako prawidłowy – 6 osób.

W związku z powyższym komisarz wyborczy odrzucił wniosek o przeprowadzenie referendum w gminie Kórnik.

Organizatorzy referendum, które się nie odbędzie, zarzucają obecnej władzy złe gospodarowanie środkami publicznymi przez rządzących gminą. Uważają, że gmina jest kiepsko skanalizowana, posiada słabo rozwinięty system dróg oraz pieniądze wydawane są nie tam, gdzie być powinny. Jak przykład podają tutaj budowę kładki na jeziorze oraz podwyżkę wywozów odpadów.

Źródłofot. PKW
Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe