15.1 C
Śrem
poniedziałek, 20 września, 2021
Strona główna Aktualności Nowe obostrzenia covidowe od 6 czerwca
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Nowe obostrzenia covidowe od 6 czerwca

Od niedzieli, 6 czerwca w całym kraju zaczną obowiązywać nowe obostrzenia covidowe. Dotyczą one zgromadzeń. Powróci również możliwość organizowania targów, kongresów i konferencji w ścisłym reżimie sanitarnym. Dalsze luzowanie obostrzeń nastąpi w dwóch etapach: od 6 do 25 czerwca i od 26 czerwca do 31 sierpnia.

W środę, 2 czerwca minister zdrowia Adam Niedzielski zakomunikował zmiany w covidowych obostrzeniach. Zdaniem rządu sytuacja epidemiczna w Polsce się ustabilizowała. Jest zatem zielone światło do luzowania obostrzeń.

– Od początku maja realizujemy program luzowania obostrzeń, który nie przekłada się na wzrosty liczby zakażeń na koronawirusa. W ostatnim czasie oprócz dużej dynamiki spadku zakażeń znacząco spada także liczba zajętych łózek przez pacjentów z COVID-19 oraz średnia tygodniowa liczba zgonów – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Zdaniem ministra skala zakażeń jest nieduża.

Wskazał on również, że systematyczne luzowanie obostrzeń jak i rosnąca mobilności Polaków nie wywołują przyspieszenia pandemicznego, dlatego łagodzone są kolejne zasady bezpieczeństwa.

Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie dwóch etapów luzowania obostrzeń, które będą obowiązywały w całym kraju od 6 do 25 czerwca i od 26 czerwca do 31 sierpnia. Są to plany, które mogą być zmieniane w zależności od sytuacji epidemiologicznej. Przywracamy możliwość organizowania targów, wystaw i konferencji, a także funkcjonowania sal zabaw w ścisłym reżimie sanitarnym. Oczywiście obecnie obowiązujące reguły epidemiologiczne zostają przedłużone – podkreślił minister Adam Niedzielski

Od niedzieli, 6 czerwca w imprezach i spotkaniach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Do tego limitu nie wlicza się zaszczepionych przeciwko COVID-19. Jak to będzie weryfikowane? – To organizator jest odpowiedzialny za weryfikowanie tego – wyjaśnił Niedzielski.

Podczas środowej konferencji minister zdrowia zapowiedział, że wakacyjny model reżimy sanitarnego zostanie przedstawiony w przyszłym tygodniu.

Zasady bezpieczeństwa obowiązujące w całym kraju w dniach od 6 do 25 czerwca:

  • Możliwość organizowania targów, wystaw, kongresów i konferencji z zachowaniem limitu 1 os na 15 m kw.,
  • Otwarcie sal zabaw z zachowaniem limitu 1 os na 15 m kw.,
  • Imprezy i zgromadzenia – limit  150 osób (do tej pory było 50 osób),
  • Transport zbiorowy – 75 proc. obłożenia danego środka transportu z obowiązkiem zakrywania ust i nosa,
  • Do liczby osób nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

– Łagodzenie obostrzeń nie oznacza, że walka z koronawirusem została zakończona. Wciąż należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Wciąż obowiązuje, zakrywanie nosa i ust, zachowanie dystansu minimum 1,5 m od innych osób, mycie lub dezynfekcja rąk i wietrzenie pomieszczeń – dodał Niedzielski.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Zrobili krok do mistrzostwa

Za nami trzeci weekend z Green Bike Ligą. Tym razem walkowerów było już dużo mniej, bo nie stawiły się jedynie Niesłabin i Kawcze. PUH Cynk...

Na crossie bez kasku. Nieprzytomny motocyklista w szpitalu

Około godziny 15.30 policja oraz pogotowie ratunkowe zostały powiadomione o wypadku na motocyklu typu cross. Doszło do niego w trudno dostępnym terenie za wałami...

QuaRunTina – trzecia wystawa prac Matyldy Lepieszy

Wystawę prac pod nazwą QuaRunTina, w znacznej części są to grafiki i rysunki piórkiem, będzie można oglądać w salach wystawowych naszej biblioteki do 1...