3.8 C
Śrem
wtorek, 30 listopada, 2021
Strona główna Aktualności Zmiana w przepisach. Pieszy z większymi przywilejami
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Zmiana w przepisach. Pieszy z większymi przywilejami

Od wtorku 1 czerwca w życie wejdą nowe przepisy o ruchu drogowym, które dotkną przede wszystkim pieszych i kierowców. Ci pierwsi będą mieli większe, jak dotąd przywileje.

Od 1 czerwca w życie wchodzą nowe przepisy. Dotyczą one pieszych oraz kierowców. Nowe regulacje prawne mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych przekraczających jezdnię, ujednolicenie dopuszczalnych prędkości pojazdów na obszarze zabudowanym niezależnie od pory, a także wprowadzenie konkretnego, dającego się wyznaczyć, minimalnego odstępu od poprzedzającego pojazdu podczas jazdy autostradą lub drogą ekspresową.

Pieszy z bezwzględnym pierwszeństwem

Pieszy wchodząc na jezdnię lub torowisko, a nie jak dotychczas tylko przechodząc przez jezdnię lub torowisko, będzie obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, poza pewnymi wyjątkami, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych, a także wchodzący na nie będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.

Korzystanie z telefonu zabronione

Nowe przepisy zabraniać będą pieszemu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również przez przejście dla pieszych lub torowisko.

Zmiana ta podyktowana jest postulatami kierujących, którzy zwracali uwagę na fakt, że piesi wchodząc na przejście dla pieszych coraz częściej się nie rozglądają, tylko wpatrzeni są w ekrany telefonów.

Kierujący też muszą uważać

Również dla kierujących pojazdami mechanicznymi nadciągają zmiany. Kierujący pojazdem (z wyłączeniem kierującego tramwajem) zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na nie.

Czytaj także: Hulajnogi po nowemu. Nowe prawo wkrótce wchodzi w życie

Na drogach ekspresowych oraz autostradach wprowadzony zostanie wymóg zachowania minimalnego odstępu pomiędzy pojazdami. Ile to będzie? Ustawodawca zakłada odległość od poprzedzającego nas pojazdu nie mniejszą niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę.

Zmienią się także wartości prędkości dopuszczalnych w strefie zabudowanej. Dotychczas był podział na 50 km/h w ciągu dnia i 60 km/h po godz. 23. Zostanie to zlikwidowane i całodobowo maksymalna prędkość w obszarze zabudowanym będzie wynosić 50 km/h. Wyjątek stanowić będzie strefa zamieszkania, gdzie prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów wynosi i nadal będzie wynosić 20 km/h.

Źródłofot. Pixabay
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Komputery dostaną drugie życie – trafią do szkół

W Powiatowym Urzędzie Pracy wymieniono sprzęt komputerowy. Ze środków starostwa powiatowego w Śremie zakupiono nowe urządzenia. Stare sprzęty jednak nie trafią na złom, ale...

Jednak będą posługiwać się paszportem covidowym

- Podczas wtorkowego spotkania, wspólnie uznaliśmy, że zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie. Ustaliliśmy pewne zasady, które pozwolą nam aktywnie uczestniczyć w spotkaniach Klubu...

Doceniają swoją kobiecość

Projekt „Kobiecość To Ja” jest odpowiedzią na potrzeby kobiet z niepełnosprawnościami, które również pragną czuć się bezpiecznie i komfortowo. Uczestniczkami projektu są kobiety z...