24.7 C
Śrem
środa, 17 sierpnia, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościFinał konkursu wiedzy o gen. J. Wybickim i polskich symbolach narodowych
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Finał konkursu wiedzy o gen. J. Wybickim i polskich symbolach narodowych

W sobotę, 29 maja w Sali Muzeum Śremskiego odbył się finał VI edycji wojewódzkiego konkursu wiedzy o gen. Józefie Rufinie Wybickiem i Polskich Symbolach Narodowych. W zmaganiach uczestniczyło 22 uczniów, wyłonionych w eliminacjach szkolnych.

Już po raz szósty Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości, Stowarzyszenie Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. gen. Józefa Wybickiego oraz Muzeum Śremskie zorganizowały wojewódzki konkurs wiedzy o gen. Józefie Rufinie Wybickim i Polskich Symbolach Narodowych. Konkurs realizowany jest w ramach zadania pn.: „Wybicki – Reaktywacja VII” i współfinansowany przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Patronat honorowy nad konkursem objął Wielkopolski Kurator Oświaty.

Celem tego konkursu było przybliżenie uczniom postaci gen. Józefa Rufina Wybickiego, twórcy słów Mazurka Dąbrowskiego, który część życia spędził w Manieczkach. Ponadto udział w konkursie miał za zadanie pomóc uczestnikom zwiększyć wiedzę o polskich symbolach narodowych.

Do konkursu przystąpili zarówno uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Musieli się oni wykazać wiedzą dotyczącą faktów z życia i działalności Józefa Wybickiego, podstawowych realiów epoki, w której żył, a także znajomością miejsc związanych z życiem generała oraz współczesnych form upamiętnienia jego postaci. Ponadto musieli wykazać się znajomością polskich symboli narodowych i ich historii. Uczestnicy finału musieli rozwiązać test. Czy był trudny?

Kilka pytań mnie zaskoczyło. Mimo wszystko uważam, że zadania nie były trudne – mówi jedna z uczestniczek

Pierwsze miejsce wśród uczniów szkół ponadpodstawowych zajęła Ewelina Krasnowska, uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Śremie. Wśród uczniów szkół podstawowych klas IV-VI najlepszą wiedzą dotyczącą gen. Józefa Wybickiego wykazał się Tomasz Przewoźniak ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kościanie, natomiast klas VII-VIII – Kacper Ignasiak ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Krotoszynie.

Wszyscy uczestnicy finału wojewódzkiego konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci atrakcyjne nagrody.

 

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe