3.3 C
Śrem
sobota, 26 listopada, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościUstawa zniszczy OSP jakie znamy - poseł Nowak krytycznie o projekcie

Ustawa zniszczy OSP jakie znamy – poseł Nowak krytycznie o projekcie

Poseł Tomasz Nowak (PO, Koalicja Obywatelska) zorganizował w Śremie krótki briefing prasowy dotyczący projektu ustawy o OSP, który wzbudza wiele kontrowersji, także pośród samych strażaków-ochotników.

Rząd przygotowuje się do uchwalenia projektu ustawy o ochotniczych strażach pożarnych, który wzbudza wielkie zainteresowanie strażaków-ochotników. Projekt został negatywnie zaopiniowany przez ZOSP RP, a także przez większość środowiska ochotników oraz parlamentarzystów opozycji.

Sprzeciwiają się ustawie o OSP

Jednym z tych, którzy sprzeciwiają się projektowi w obecnym zaproponowanym kształcie jest poseł Tomasz Nowak, który gościł dziś 26 maja w Śremie, gdzie wspólnie z Piotrem Rutą, wicestarostą śremskim, wyrazili dezaprobatę dla tego projektu.

– Projekt jest zły. Projekt ten dzieli strażaków OSP na lepszych i gorszych, projekt który pewnie przejmie te jednostki OSP, które są w KSRG i uczyni z nich jednostki ratownictwa gaśniczego i te jednostki będą finansowane z budżetu państwa, a pozostałe jednostki będą pozbawione możliwości wykonywanie zadań związanych z ratownictwem. Nie będą to jednostki ratownicze, tylko to będą stowarzyszenia na zasadzie stowarzyszeń kulturalno-oświatowych, które już niekoniecznie będą mogły liczyć na awans do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – mówił podczas spotkania z dziennikarzami poseł Nowak.

Zdaniem posła opozycji projekt pogrzebie te jednostki, które obecnie borykają się z problemami natury pokoleniowej. Jak mówił, sam zna takie jednostki, które były słabo mobilne, miały niską wyjazdowość, ale po wymianie pokolenia i przyjściu do nich młodych ludzi, stały się prężnie działającymi jednostkami. W myśl forsowanego przez PSP projektu, teraz – zdaniem posła Nowaka – takie działania nie będą możliwe.

Ustalenia zawarte w tej ustawie są niebezpieczne

– Ustawa, którą proponuje PiS, doprowadzi do tego, że tylko jednostki, które powoła minister, będą mogły liczyć na finasowanie ze strony ministerstwa i tylko one będą wyjeżdżały do zdarzeń – dopowiada poseł.

Tomasz Nowak - ustawa o OSP
– Wszyscy widzimy ten schemat, że jeżeli czegoś nie można przejść, centralnie zarządzać z Warszawy, to należy to zlikwidować, albo maksymalnie utrudnić działalność takiego tworu – mówił Piotr Ruta.

Poseł pośród innych wad projektu wymienia m.in. pozbawienie munduru strażaków-ochotników, pozbawienie ich również używania nazwy strażak, ponoszenia kosztów za szkolenia, nie załatwia sprawy gwarantowanego ekwiwalentu. Jedynym pozytywem, jaki opozycja sejmowa widzi w projekcie, jest dodatek do emerytury. Aczkolwiek jak zaznacza Nowak, senacki projekt w tej kwestii jest lepszy, bo gwarantuje wyższe dodatki do emerytury.

Ustalenia zawarte w tej ustawie są niebezpieczne i wykluczają udział Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP – mówił.

O sensie wprowadzenia tej ustawy mówił z kolei Piotr Ruta. – Wszyscy widzimy ten schemat, że jeżeli czegoś nie można przejąć, centralnie zarządzać z Warszawy, to należy to zlikwidować, albo maksymalnie utrudnić działalność takiego tworu, który nie poddaje się rządom warszawskim – przekonywał wicestarosta śremski. – I to jest główny oraz najważniejszy cel tej ustawy – dodał.

Związek Miast Polskich krytycznie o projekcie zmian w OSP

Kategorycznie w negatywnym tonie o propozycjach PiS dla OSP wypowiedział się także Adam Lewandowski, burmistrz Śremu, który również pojawił się podczas briefingu parlamentarzysty. Burmistrz Lewandowski jasno podkreślił, że gmina wyraża stanowisko zgodne z tym, co zdecydowano na Zarządzie Związku Miast Polskich, do którego Śrem należy. Tam dodajmy 18 maja Zarząd ZMP zdecydowanie sprzeciwił się zapisom projektu ustawy przygotowanego przez MSWiA o ochotniczej straży pożarnej, które wprowadzają – zdaniem reprezentantów miast – rewolucyjne zmiany, likwidują OSP w obecnym kształcie, niszcząc tym samym wieloletnią tradycję tej oddolnej aktywności społeczności lokalnych.

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

Materiał Partnera

Agencja marketingowa KT24.agency

0
Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...