14.1 C
Śrem
wtorek, 19 października, 2021
Strona główna Aktualności Rząd zachęca do szczepień i kusi nagrodami
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Rząd zachęca do szczepień i kusi nagrodami

Rząd zakłada, że w czerwcu nie będzie już problemów z dostępem do szczepionek. Wyzwaniem jest dla polityków natomiast przekonywanie Polaków do szczepień. Receptą ma być loteria Narodowego Programu Szczepień i atrakcyjne nagrody.

Zdaniem rządu około 70 procent Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Dotychczas pierwszą dawkę szczepienia przyjęło ponad 12 mln osób, a ponad 5 mln przyjęło obie dawki. – W ostatnich tygodniach notujemy szczepienia na poziomie ponad 2 milionów tygodniowo. To dobre, satysfakcjonujące tempo. Dzisiaj wyraźnie kończy się etap, gdy największym wyzwaniem było pozyskanie szczepionek. Zakładamy, że w czerwcu nie będzie już problemów z dostępem do szczepionek. Wyzwaniem coraz większym będzie przekonywanie Polaków do tego, by się zaszczepić – mówił na wtorkowej konferencji Michał Dworczyk i dodał, że jest jeszcze dużo do zrobienia, jeśli chodzi o zachęcanie do szczepień.

Remedium na ten stan ma być zaproponowana przez rząd loteria, która ma ruszyć 1 lipca. Od tego dnia także szczepienie drugą dawką będzie możliwe w dowolnym punkcie szczepień.

Rząd zachęca do szczepień i kusi nagrodami

Kto może wziąć udział w loterii?

W loterii uczestniczyć będzie mógł każdy, kto od początku NPS skorzystał z rejestracji i przyjął pierwszą dawkę – zapewniał minister Dworczyk

Wymyślona przez rząd loteria zakłada, że co 2000. uczestnik wygrywa 500 złotych, a każdy ma cztery szanse na wygraną.

Ponadto, co tydzień będą losowane dwie nagrody po 50 tysięcy złotych oraz nagrody rzeczowe: hulajnogi elektryczne, vouchery na paliwo.

Raz w miesiącu będą losowane dwie nagrody po 100 tysięcy złotych oraz samochód hybrydowy.

– W finale będą dwie nagrody po milion złotych i również samochód hybrydowy – dodał minister. Zapewnił on również, że wkrótce poznamy więcej szczegółów loterii.

Już dziś jest pewne, że do współpracy zostaną zaproszone samorządy. – Dla pierwszych 500 gmin, które osiągną stopień zaszczepienia mieszkańców na poziomie 75 proc. przeznaczymy 100 tysięcy złotych na gminę, które mogą być wydane na dowolny cel – wyjaśniał Michał Dworczyk.

Milion złotych na dowolny cel trafi do gmin na terenie każdego z 49. byłych województw, które osiągną najwyższy wskaźnik zaszczepienia swoich mieszkańców. – Ta gmina, która będzie miała największy wskaźnik zaszczepienia w skali Polski otrzyma dodatkowo 2 mln zł – zapewniał.

Na to wszystko rząd planuje wydać ponad 140 milionów złotych.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Zginęły dwie osoby. Sprawca wypadku nie przyznaje się do winy

Do śmiertelnego wypadku doszło 29 lipca. Zginęły w nim dwie osoby w wieku 24 i 43 lat. Prokuratura sformułowała zarzut przeciwko 48-letniemu kierującemu dostawczym...

Wygrali mimo osłabienia

Przed sobotnim meczem trener Hubert Sciak był pełen obaw, bo do Rawicza śremski zespół udał się bez kilku zawodników. Sporo rotacji w składzie Od kilku kolejek...

NFM Orkiestra Leopoldinum w Muzeum Śremskim

W sobotę, 30 października w śremskim muzeum wystąpi NFM Orkiestra Leopoldinum. - W ciągu czterdziestu lat swej działalności NFM Orkiestra Leopoldinum osiągnęła znaczącą pozycję...